İSO 14. Çevre ve Enerji Ödülleri sahiplerini buldu

iso-cevre ödülü alanlar-2014

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 14. Çevre ve Enerji Ödülleri’nde birincilikleri Eczacıbaşı, Kaleseramik, Kordsa Global ve Vestel Elektronik aldı.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 14. Çevre ve Enerji Ödülleri, dün akşam düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Beş kategoride toplam 18 ödülün dağıtıldığı İSO 14. Çevre ve Enerji Ödülleri’nde, “İnovatif Çevre Dostu Ürün” dalında birincilik ödülünü resorsinolsüz ve formaldehitsiz banyo ile Kordsa Global alırken, “Çevre Dostu Uygulama” dalında birincilik ödülüne çevre dostu krom kaplama sistemiyle Vestel Elektronik layık görüldü.

“Enerji Verimliliği Uygulama Projesi” kategorisinde birinciliği, geri kazanım projeleri ile Kaleseramik elde ederken, “Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi” dalında birincilik ödülünü Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi aldı.

“Enerji Verimli Ürün” kategorisinde de Jüri Özel Ödülü’ne Enel Enerji Elektronik layık görüldü. “İnovatif Çevre Dostu Urün” kategorisinde KOBİ alanında Jüri Özel Ödülü Net Pak Ambalaj’ın, Jüri Teşvik Ödülü ise Artaş Endüstriyel Tesisler’in oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün katıldığı törende konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, küresel iklim değişikliği ve artan enerji kullanımının çevreye etkilerinin kritik önem taşıdığı günümüzde konuya olan hassasiyeti sürdürülebilir kılmayı amaçladıklarını söyledi. Çevre konusunda uzun vadeli ve sonuç alıcı politikalara odaklanmak gerektiğini vurgulayan Bahçıvan, “Biz diyoruz ki ‘Çevreyi hor gören, geleceği zor görür.’ Bu gerçekten hareketle daha yeşil, daha temiz ve yaşanabilir bir dünya yaratmak için hep birlikte mücadele vermeliyiz” dedi.

Çevre ve enerji duyarlılığı konusunda Avrupa Birliği’ndeki (AB) çalışmalara değinen Bahçıvan, 2010-2012 yıllarında sanayi, tarım, su ve gıda hizmetleri alanında faaliyet gösteren firmaların yüzde 45’in eko-inovatif olduğunun altını çizdi. Neredeyse hiç atık üretmeyen ve hammaddeleri kapalı devrede geri dönüştürerek kullanan ekonomi modeli olan döngüsel ekonominin, aynı zamanda çok önemli bir maddi tasarruf aracı olduğunu vurgulayan Bahçıvan, “Öyle ki AB Komisyonuna göre döngüsel ekonomi 2030 yılına kadar 600 milyar Euro tasarruf yapılmasına imkan sağlayacak. Türkiye’de mevzuatın, atık ya da ürün değişimine olanak tanıyan, süreci kolaylaştıran bir özellikte olmasına ihtiyaç var” dedi.

Firmaların çevre faaliyetleri detaylı incelendi

İSO’nun 1995 yılından bu yana çevre alanında verdiği, bu yıldan itibaren Çevre ve Enerji Ödülleri olarak adlandırılan etkinlikte, firmaların 2013 yılına ait ürün ve projeleri ile yarıştı. Jüri üyeleri; İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü temsilcisi, sanayi temsilcileri ve üniversitelerin çevre bölümleri, enerji enstitüsü ve araştırma merkezlerinden akademisyenlerden oluşturuldu. Jüri, firmaların çevre faaliyetlerini detaylı bir şekilde incelerken, iklim değişikliğine neden olan sera gazlarının takibine ilişkin uygulamaları da ön planda tuttu.

EKOYORUM.COM 2014-12-06