İstanbul Havalimanı açıldı

İstanbul Havalimanı’nın ilk etabı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle uçuşlara açıldı. Açılışa, vatandaşların yanı sıra dünyanın dört bir yanından 50’nin üzerinde üst düzey davetli katıldı.

Tamamı faaliyete geçtiğinde yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak olan havalimanı, 42 ay gibi bir sürede açılışa hazır hale getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni havalimanı apronunda resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CAN” uçağından eşi Emine Erdoğan ile indikten sonra makam aracıyla terminal binasına geçti. Burada Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu yetkililerinden bilgi aldı. Beraberindekilerle terminal binasında bir süre yürüyen Erdoğan, konuk liderlerle aile fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kullandığı elektrikli araçla bilet işlemlerinin yapıldığı THY kontuvarına giderek görevlilerle sohbet etti. Görevliler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a günün anısına biniş kartı takdim etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yaptırdığı açılış duasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki liderler, kürsüdeki dümeni hareket ettirip dev ekrana simülasyonla yansıtılan uçağı havalandırarak, İstanbul Havalimanı’nın ilk fazının açılışını gerçekleştirdi.

Törene, Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sudan Cumhurbaşkanı Feldmareşal Omar Hassan Ahmad Al Bashir, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı (Başbakan) Denis Zvizdic, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Altyapı Bakanı Alenka Bratusek, Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış konuşmasında, “Bugün burada, sizlerle iki büyük mutluluğu bir arada yaşıyoruz. Dünyanın en büyükleri arasında yer alan İstanbul Havalimanımızın açılışı yurtdışından gelen kıymetli dostlarımızla birlikte yapıyoruz. Bunun yanında Cumhuriyetimizin 95’inci kuruluş yıldönümünün gururunu yaşıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

“İstanbul bizim sadece en büyük şehrimiz değil, aynı zamanda ülkemizin en değerli markasıdır. Şair ne güzel söylemiş. Bu şehri İstanbul ki bi-mislü bahadır. Bir sengine yekpare, Acem mülkü fedadır. Bir gevher-i yekpare iki bahr arasında. Hurşıd-i cihan-tab ile tartılsa sezadır. Şimdi bunu, günümüz Türkçesiyle tekrarlayacak olursak: Bu İstanbul şehri ki, ona paha biçilmez. Tüm Acem mülkü feda olsun, onun tek bir taşına. Öyle bir incidir ki, iki deniz arasında. Yeridir dünyanın güneşiyle tartılsa. Paha biçilmez bu şehre yaptığımız böylesine bu büyük eser. İşte bunun için adını İstanbul verdik. Hayırlı olsun.

“İstanbul havalimanımızı yapmak için 2013 yılında kolları sıvayıp ihalesini gerçekleştirdiğimizde, pek çok çevrenin bu projenin sonunun gelip gelmeyeceğini merak ettiğini biliyorum. Buraları iyi bilirim. Maden ocaklarının olduğu zamanları iyi bilirim. Sayın Binali Yıldırım’la helikopterle birkaç kez buraları dolaştığımızda, ‘Buraları havalimanı yapalım’ dedik. Çevre düzenlemesi yapmak suretiyle, bir taraftan yoldan geçerken, bir taraftan gölleri izleyerek, görerek geçmek insanlara bir başka keyif verecektir.”

“Bu proje, yatırım bedeli 10 milyar 247 bin Euro, devlete ödenecek kira bedeli 22 milyar 152 milyon Euro olmak üzere vergiler hariç toplam 32.4 milyar Euro ekonomik büyüklüğü ifade ediyor. İlk etabın finansmanının 4.5 milyar Euro tutarındaki bölümünü Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank ile üç özel bankamız tarafından karşılanmış olmasını da çok önemli görüyorum.”

EKOYORUM.COM 2018-10-29