İşte yeni teşvik sistemi

İş dünyasının merakla beklediği ve cari açığa çözüm olarak görülen yeni teşvik sistemi, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. 

İş dünyasının merakla beklediği yeni teşvik paketi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. “Bugün açıklayacağımız yeni teşvik sistemi, hükümetimizin uygulamaya koyacağı 4’üncü teşvik sistemi olacak” diyen Erdoğan, yeni teşvik sistemi hazırlanırken, hiçbir il için özel bir kriter bulunmadığını, TÜİK’in elindeki 61 ayrı kriter üzerinden, bu kriterler neyi gerektiriyorsa, illerin sıralamasının bu kriterlere göre yapıldığını söyledi.

Erdoğan, geçmiş hükümetler dönemlerinde olduğu gibi, belli bölgelere, belli zümrelere, belli çevrelere değil, tüm Türkiye’ye hitap edecek bir teşvik anlayışını hakim kıldıklarını, teşviklerin ölü doğmasına mahal vermedikleri gibi suistimal edilmesine de asla müsaade etmediklerini belirtti ve şöyle konuştu: “9 yıllık süreçte, günün şartlarına, ulusal ve küresel ekonominin seyrine göre, teşvik sistemini yeniledik. Yeni ihtiyaçları, yeni şartları özellikle gözettik, küresel ekonomideki gelişmelere ve krizlere göre teşvikleri yeniledik, sürekli müteyakkız olduk ve yeni gelişmelere uyum sağladık. Bugün açıklayacağımız teşvik sistemi de, aynı şekilde yeni şartların, yeni ihtiyaçların, ulusal ve küresel ekonomideki yeni gelişmelerin ışığında hazırlanmış bir teşvik sistemidir.” 

Başbakan Erdoğan, “Bölgeler de buna göre belirlenmiş ve Tunceli de 5. bölgede yerini almıştır” dedi. Başbakan, yeni sistemi açıkladığı basın toplantısının ardından, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. 

* BAŞBAKAN TAYYİP ERDOĞAN’IN SUNUŞ KONUŞMASI

* YENİ SİSTEMDE NELER VAR?

 
ekoyorum.com
2012-04-05