İtalyan gazetesi Il Sole 24 Ore: İhracatın “yıldızı” Türkiye

Franco Sarcina / Il Sole 24 Ore
2011-04-22

“Made in Italy”, AB dışı ülkeler arasında en parlak başarısını yüzde 40’ın üzerindeki bir artışla Türkiye’de gerçekleştiriyor. Spor giyim üreticisi Harmont&Blaine’in CEO’su Domenico Menniti bunu şöyle açıklıyor: “Çünkü Avrupa ile Asya arasında bulunan ülkenin üst sınıfı, İtalyan ürünlerini seviyor.” İmalat makineleri üreticisi Omera’nın Genel Müdürü ve Eşbaşkanı Massimo Carboniero ise şunları söylüyor: “İtalyan yüksek teknolojisi, Türkiye’de çok fazla alan buluyor.”

Varılan pazarlar arasında en dinamik üç ülke, Türkiye (+ yüzde 40,4), İsviçre (+yüzde 35,5) ve Çin (+ yüzde 32,7) oldu.

Türkiye’deki bu satış patlamasının nedeni ne? Menniti’ye göre şöyle: “70 milyon nüfuslu ve 2010’da neredeyse yüzde 9 büyüyen bir GSYİH’ye sahip bir ülkeden bahsettiğimizi unutmayalım. Dünyanın en dinamik 10 ekonomisinden biri. Ayrıca Türkiye’nin, pek çok Avrupa ülkesinden farklı olarak, yaşanan son kriz sırasında bankacılık sorunlarını düzeltmek için elini vatandaşlarının cebine sokmak zorunda kalmadığını da dikkate alalım. Ortalama gelir 13.500 dolar; İtalya’nınkinin yaklaşık yüzde 60’ı ve bir milyon doları aşan bir mali imkana sahip yaklaşık bir milyon kişi var.”

Menniti’ye göre bu ülke, AB’nin dışında olmaktan avantaj sağlamayı bildi; bu şekilde engellerle karşılaşmadan kendi ekonomik kalkınmasını idare edebildi. Menniti şöyle belirtiyor: “Kendi açımızdan biz, Türk piyasasına girmeden önce ülkeyi derinlemesine inceledik: Bu ülkede ‘güzel’ olana karşı büyük bir ilgi var ve sadece moda sektöründen bahsetmiyorum. 2010’da bir alışveriş merkezi açtık ve 2012’de Türkiye’de yaklaşık 2 milyon dolar ciro hedefleyerek, bu yıl üç tane daha açmayı öngörüyoruz.”

Carboniero ise şu ifadeleri kullanıyor: “Türk pazarı, bizim gibi orta-yüksek düzey imalat makinesi üretenler için zaten bir süreden beri ilgi çekici durumda. Örneğin tencere üretiminde ülkede lider durumdaki Hascevher için iki adet üretim hattını mayıs ayı sonunda kuracağız. Üstelik çok az personele ihtiyaç duyan otomatik hatlar söz konusu; çünkü burada teknolojik mükemmellik aranıyor.”  (Tercüme: BYEGM)