İzmir için Instagram atağı

İzmir-Instagramİzmir’i İnstagram üzerinden Türkiye ve Dünya ile buluşturacak olan @Cityofİzmir Projesi EGİAD evsahipliğinde başlıyor.

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), İzmir için yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. EGİAD himayesinde ve ev sahipliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Borsası’nın desteği; Pegasus Hava Yolları, İzmir Swissotel, Renaissance Otel İzmir, Karaca Otel ve Asyakıt’ın sponsorluğu ile gerçekleştirilecek olan @cityofizmir projesi kapsamında İnstagram Fenomenleri, Şehir Blogger’ları, Köşe Yazarları, Seyahat Yazarları, Dergi Editörleri ve lezzet blogger’ları İzmir’e gelmeye hazırlanıyor.

EGİAD tarafından hazırlanan @cityofizmir projesi, takipçi sayısı 100 bin ile 1.1 milyon arasında değişen İnstagram Fenomenleri, Şehir Blogger’ları, Köşe Yazarları, Seyahat Yazarları, Dergi Editörleri ve lezzet blogger’larının 09 – 26 Nisan tarihlerinde farklı rotalar ile İzmir’de ağırlanması ile başlayacak.

Şehrimizi Nisan ayı boyunca ziyaret edecek olan fenomenler, hem kendi hesapları üzerinden, hem de İzmir’in yeni resmi İnstagram hesabı @cityofizmir üzerinden yapılacak paylaşımlar ve özgün içerikler ile İzmir’in özellikle bahar aylarında, ¨mutlaka atlanıp gidilmesi gereken¨ bir keyif destinasyonu olduğuna vurgu yapacaklar.

Instagram’ın önlenemez yükselişi nasıl başladı?

Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınmadan önce toplam kullanıcı 27 milyon rakamındaydı. Bu gün tüm dünyada ortalama 370 yeni kişi instagram hesabı açıyor. İnstagram’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 90 milyon’a ulaşmış durumda. Bu sayı özellikle hafta sonları, günde 40 milyon fotoğraf paylaşımına yol açıyor. Türkiye’nin toplam nüfusu 80 milyon 694 bin 485. Nüfusun yüzde 72’sini şehirde, yüzde 28’i de kırsal bölgede yaşıyor. 36 milyona yakını internet kullanıcısı, 32 milyon Facebook kullanıcımız var. Buna parallel olarak seyahat eden, merak eden, seyahate ve yemek kültürüne para harcayan, sosyalleşen yaklaşık 6 milyon kişinin instagram hesabı var. Bu nedenle marka ya da marka olma yolundaki şehir ve o şehre ait fotoğraflar İnstagram’ın en çok ilgi gören paylaşımları arasında yer alıyor. Çok iyi çekilmiş ve özgün içeriklerle hazırlanmış Şehir fotoğrafları ve paylaşımları, tüm takipçilerde bir hafta sonu da olsa o şehre gitme arzusu yaratıyor.

City of New York, City of Sidney, City of London hesapları örnek alındı

Dünyadaki örnekleri City of New York, City of Sidney, City of London hesapları örnek alınarak geliştirilen @CityOfİzmir projesi, aynı zamanda TC Kültür Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen @TurkeyHome projesinden de izler taşımakta. Yaklaşık 6 aylık bir süreç kapsamında İzmir’in; tüm Dünyada 90 milyon, Türkiye’de 7 milyon kişinin düzenli olarak girerek günde yaklaşık 40 milyon fotoğraf paylaştığı Instagram üzerinden fenomenler ve bloggerlar aracılığıyla tanıtımı yapılmış olacak. Fenomenler ve bloggerları n yaptıkları her hareket, gittikleri her şehir, takip ettikleri her kent sosyal medyada favori ve marka haline gelirken, İzmir için de gerçekleşecek paylaşımlarıyla kentin tanıtımı ve ziyareti özendirilecek.

Hesap nasıl işleyecek?

Nisan ayında Türkiye’den, Eylül ve Ekim ayında ise tüm Dünya’dan fenomenler, yazarlar ve blogger’lar 7’şer kişilik ekipler halinde 5’er gün boyunca İzmir’de ağırlanacak.

EGİAD ev sahipliğinde; İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Borsası’nın desteği; Pegasus Hava Yolları, İzmir Swissotel, Renaissance Otel İzmir, Karaca Otel ve Asyakıt’ın sponsorluğu ile gerçekleştirilecek projeye katılacak olan ekipler, Proje Koordinatörü ve Seyahat yazarı Bahar Akıncı rehberliğinde, belirlenecek olan rotalarda İzmir’i gezecek ve fotoğraflayacak.

Tarihi Kemeraltı Çarşısın’dan Agora’ya, Urla Yarımadası’ndan Sığacık Pazarı’na, Kordon’da gün batımından Tuzla Deltası’nda gün doğumuna, bisiklet yollarından Tarihi Asansör’e, Alsancak ve Bornova’daki sanat galerilerinden Adnan Saygun’a, Fayton gezintisinden deniz ulaşımına, yelken turundan Homeros Vadisi’ne kadar İzmir’in her anını, baharın en güzel ayında fotoğraflayacak olan ekipler; 100 bin ile 1 milyon arasında takipçiye sahip olan kendi hesapları üzerinden @cityofizmir hesabını işaretleyerek paylaşımda bulunacak.

Aynı anda EGİAD tarafından yönetilecek İzmir’in yeni resmi instagram hesabı olan @CityOfİzmir de fenomenlerin çektiği farklı fotoğrafları, özgün içerikleri hesabında paylaşacak.

Nisan ayı sonunda 20 bin takipçi sayısına, 1 yıllık sürenin sonunda ise 60 ile 100 bin arasında takipçiye ulaşması hedeflenen proje sayesinde; İzmir İzmirliler’in bile bilmedikleri pek çok yönü ile tanıtılmış olacak. İzmir’e gelmeyi planlayan gezginler için bir rehber niteliğini taşıyacak.

Hedef ne?

Projenin öncelikli hedefi, yıl boyunca projeye katılacak tüm hesaplar üzerinden yaklaşık 500 fotoğraf ve içerik paylaşılmasını sağlamak. Fenomenlerin çektikleri diğer fotoğraflar ile de İzmir’İn yaşam kültürüne ait yaklaşık 350 fotoğraf ve özgün içeriğin @cityofizmir hesabından paylaşılmasını gerçekleştirerek, her daim takip edilecek bir city guide oluşturmak. Tüm bu içeriği de yine city of izmir facebook hesabı ve www.cityofizmir.org hesabı ile desteklemek. Toplam görüntülenme hedefi ise, ay bazında 50 bin, yabancı fenomenlerin de gelişi ile ayda 70 bin ile 100 bin arasında değişecek. Her şeyden önce de asıl hedef ise; ilk bahar ve sonbaharda İzmir’e gelecek yolcu, konaklayacak misafir ve münferit gezgin sayısında reel artış sağlayarak şehre katma değerde bulunmak.

EKOYORUM.COM 2015-04-04