Japonya depremi uluslararası şirketleri de vurdu

http://www.bbc.co.uk/turkce/
2011-03-18

Depremin vurduğu Japonya’nın kuzey doğu bölgesinde fabrikaları bulunan Apple, Sony Ericsson ve General Motors’un da aralarında bulunduğu bir çok dünya devi ürünlerinde parça sıkıntısı çekme tehlikesiyle karşı karşıya.

Apple’ın, iPad2’nin bazı parçalarını bulmakta zorluk çekeceği belirtiliyor.

Sony Ericsson da benzer sorunlar yaşayacağını açıkladı.

Amerikan otomotiv devi General Motors da dün ABD’deki fabrikalarından birinde, Japonya’dan otomotiv parçası gelmemesi nedeniyle üretimi durdurmak zorunda kalmıştı.

Deprem ve tsunaminin Japon fabrikalarında üretimi ciddi biçimde aksatması, dünya borsalarında da büyük kayıplara yol açıyor.

Küresel ekonomideki korkulardan biri, Japonya’nın birçok farklı alandaki sanayi ürününün aniden piyasadan çekilmesinin yaratacağı sorunlarla ilgili.

Japonya’nın otomotiv sektörüne parça üreten fabrikalarında üretimin durması, sektörde ciddi kaygıların odağına yerleşti.

Japon otomobil şirketleri, hisseleri en keskin düşüş yaşayan şirketler arasında.

Deprem ve tsunami felaketinin merkezinde olan Japonya’nın kuzey doğu bölgesi, otomobil parçası sağlayan büyük Japon fabrikalarının çoğunun bulunduğu bölge.

Şu an çalışmayan bu fabrikalar sadece Japon arabalarına değil, dünya çapında diğer otomobil üreticilerine de parça sağlıyor.

Deprem, doğrudan üretimi etkilemekle kalmadı, Japonya’da kara yollarıyla ulaşımı ve limanlarda trafiği de olumsuz etkiledi.