Koç, satış gelirlerini 85 milyar liraya yükseltti

Koç Holding, 2012 yılında toplam konsolide satış gelirlerini yüzde 13 artırarak 84.8 milyar TL’ye yükseltirken, azınlık payı sonrası net kârını 2,3 milyar TL’ye çıkardı.

Turgay Durak-Koç HoldingKoç Holding’in 2012 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Turgay Durak,  “Bir yılı daha kârlı bir büyümeyle geride bırakırken, sektörlerimizdeki liderlik pozisyonlarımızı pekiştirmeye devam ederek, önemli yatırımlara imza attık” dedi. 2012 yılında pazardaki olumsuz ekonomik konjonktüre karşın, büyüme odaklı yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini anlatan Turgay Durak, “2012’de toplam 4,9 milyar TL’lik rekor düzeyde kombine yatırım gerçekleştirdik. 2013’te ise 6,8 milyar TL kombine yatırım planlıyoruz. Hedefimiz her zaman kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak ülkemiz ve paydaşlarımız için sürekli ve yüksek getirili yatırımlara dönüştürebilmektir. Hem hissedar ve paydaşlarımıza hem de ülkemize en yüksek katkıyı sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Koç Holding olarak 2012 yılında hem yurtiçinde hem yurtdışında gelişen zorluklara karşın başarılı sonuçlara imza attıklarına dikkat çeken Turgay Durak, 2012 yılı, Türkiye’de hızlı büyüme dinamiklerini yavaşlatmaya yönelik ekonomik tedbirlerin, yurtdışında ise finansal piyasalarda süregelen belirsizliklerin damga vurduğu bir yıl oldu. 2013 yılında büyüme dinamiklerinin tekrar hız kazanmasını ve Türkiye’de yüzde 4,5 dolaylarında bir büyüme gerçekleşmesini bekliyoruz. Türk şirketlerinin global bazda rekabetçi avantajlarını artırmak adına teknolojiye ve inovasyona yaptığımız yatırımlarla öncü ve anahtar rolümüzü sürdürmek 2013’te de en önemli önceliklerimizden biri olmaya devam edecek” dedi. Sektörlerinde lider pozisyonları ile değişime öncülük eden Koç Topluluğu şirketlerinin, ihracat pazarlarındaki gücünü de 2012 yılında koruduğuna dikkat çekerken, “Topluluk şirketlerimiz 2012 yılında Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 10’unu gerçekleştirdi” diye konuştu.

2012 yılında Koç Topluluğu’nun enerji sektöründe petrol ve LPG’de açık ara üstünlüğünü koruduğunu vurgulayan Turgay Durak, Opet’in sektöründe pazar payını en çok artıran şirket olarak ikinciliğini koruduğuna dikkat çekti. Aygaz Grubu’nun Aygaz-Mogaz-Lipet markalarıyla sektörde açık ara liderliğini sürdürdüğünü vurgulayan Turgay Durak, AES Entek’in de Kırıkkale’de Tüpraş’a enerji sağlayacak 220 mw’lık doğalgaz santrali üzerinde çalışmalara başladığını belirtti. Enerji sektöründe Tüpraş’ın aldığı 2,1 milyar ABD Doları tutarındaki kredinin, “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesinde En İyi Yapılandırılmış Finansman İşlem Ödülü”nü aldığını hatırlatan Durak, gerek benzer yapılandırılmış finansman işlemleri gerekse yeni tahvil ihraçlarıyla Koç Topluluğu’nun Türk şirketleri için uygun koşullarla finansmana erişimde önemli bir örnek teşkil ettiğinin altını çizdi.

ekoyorum.com
2013-03-08