Koltuk sevdası!

Sendikacılar ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri seçildikleri başkanlık koltuğunu kolay kolay bırakamıyor. Şimdilik rekor 39 yıllık başkan Halit Narin’de.

Şebnem Turhan / Radikal
2011-03-15

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Başkanı Mustafa Başoğlu, hafta sonu 50 yıllık sendika başkanlığına ağlaya ağlaya veda etti. Ancak Başoğlu, koltuğunda uzun yıllar boyu oturan başkanlara ne ilk ne de son örnek. Tekstil İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin ilk 1972’de oturduğu koltuktan 39 yıldır kalkmadı.

Türk-İş’e bağlı Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası’nın (Basisen) Başkanı Metin Tiryakioğlu göreve geldiğinde sadece 44 yaşındaydı. Tiryakioğlu şu anda 71 yaşında ve hâlâ genel başkan. Türk-İş’e bağlı Toleyis Sendikası Başkanı Cemil Bakındı da 20 yıldır görevi başında. İlk 17 Kasım 1991’de genel başkanlık görevine seçilen Bakındı 6 kez genel başkan seçilme başarısı gösterdi. Demiryol-İş Sendikası Başkanı Ergün Atalay da 12 yıldır koltuğundan kalkmadı. Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi ise geçen yılki genel kurulda üçüncü kez başkanlığa seçildi. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Başkanı Tuğrul Kudatgobilik de 10 yıldır başkan.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ise konfederasyon kurulduğundan beri genel başkan. 2002’de göreve gelen Akyıldız’ın üçüncü kez seçilmeyi başardı. Kamu-Sen üyesi Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci de sendika kurulduğu günden beri koltuktan kalkmadı. Koltukta uzun süre oturanlar arasında işçi ve işveren sendikaları öne çıkıyor. Meslek odalarında her ne kadar İSMMMO gibi istisnalar olsa da en fazla 2 dönem başkanlıktan sonra görev devrediliyor.

KİM KAÇ YILDIR AYNI KOLTUKTA OTURUYOR

Halit Narin 39 yıl
1964’te Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’na Başkan Yardımcısı, 1972’de başkan seçildi. Bugün hâlâ bu görevini sürdürüyor.

Bendevi Palandöken 33 yıl
1978’de Ankara Bakkallar Esnaf Kooperatifi’ni kurdu ve hâlâ başkanı. Ayrıca Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu’nun da 1990’dan beri başkanı.

Metin Tiryakioğlu 27 yıl
1984’te Basisen’e genel başkan seçildi. Bu tarihten itibaren genel başkanlık görevini yürütüyor. Tiryakioğlu bankacılıkta duayen olarak kabul ediliyor.

Atilay Ayçin 22 yıl
05 Kasım 1989’da seçildiği Hava-İş Sendikası Genel Başkanlığı görevini halen sürdürüyor. Son olarak yapılan genel kurulda yeniden seçildi.

Yahya Arıkan 21 yıl
20 Mart 1990’da kurulan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın kurulduğundan beri başkanı.

Mustafa Kumlu 12 yıl
1999’da yapılan Tes-İş 6’ncı Olağan Genel Kurulu’nda genel başkanlığa seçildi. Kumlu aynı zamanda Türk-İş’in de başkanı.

Mustafa Öztaşkın 12 yıl
Bu yıl 60’ıncı kuruluş yıl dönümünü kutlayacak Petrol-İş’in başkanlığına 4 Ekim 1999 tarihinde seçilmişti. 12 yıldır görevini sürdürüyor.

Tuğrul Kudatgobilik 10 yıl
Nisan 2001’den bu yana Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası başkanlığını yürütüyor. Aynı zamanda Aralık 2004’ten beri de TİSK’in başkanı.