Korso: Fransa’nın şizofrenik bir tavrı var

Cezayir’de Fransızca olarak yayınlanan El Watan gazetesine konuşan Prof El Korso, Nazilerden çok önce Fransız sömürge ordusunun, gaz odalarında Cezayirlileri katlettiğini söylüyor ve şöyle diyor:

“Bir koloni subayı ‘kafaları kesiyorum’ derken, enginarların kafasından bahsetmiyor, Cezayirlilerin kafasını koparmaktan bahsediyor.”

Tarihçi ve 8 Mayıs 1945 Derneğinin eski başkanı Muhammed El Korso, kem küm etmiyor. Ona göre “soykırım” kelimesi, Fransa’nın Cezayir’de sömürge döneminde işlediği cinayetlere çok iyi uyuyor. Kendisine dün telefonla ulaşılan Korso, Nazilerden çok önce Fransız sömürge ordusunun gaz odalarında Cezayirlileri katlettiğini söyledi ve ekledi: “Bir koloni subayı ‘kafaları kesiyorum’ derken, enginarların kafasından bahsetmiyor, Cezayirlilerin kafasını koparmaktan bahsediyor.”

El Korso, Ankara ile Paris arasındaki polemik hakkında tepkisini gösterdi: “Fransa, başkalarına ders verme hakkını kendisinde görüyor, halbuki kendine ders verse daha iyi olur. Bu şizofrenik bir tavır. Kendi cinayetleri değil, başkalarının cinayetleri tanınıyor.”

El Korso, “Sarkozy her ülkeyi kendi geçmişine bakmaya ve sonuçlar çıkarmaya davet ediyor. Fransa’nın kendi geçmişine bakmaya cesareti var mı? Bunun yerine, sömürgeciliğin cinayetlerini aklamak amacıyla tarihin yazılması için bir dernek kurdular.” dedi.

Profesör El Korso, “Şu anda tarihi yazmakta olan, Fransız parlamentosudur.” dedi.

El Korso: “Erdoğan’ın Tepkisi Gerçek Bir Sarsıntı”

Türkiye Başbakanının tutumunu memnuniyetle karşılayan Muhammed El Korso, şunları söyledi: “Erdoğan’ın tavrı onurlu. Bu, gerçek bir sarsıntı. Fransa’nın Türkiye’ye karşı tavrı kültürle ilgili değildir, son derece siyasidir. Bu bir kışkırtma. Erdoğan’ın tepkisi de bu kışkırtmaya uygun.”

El Korso’ya göre bu yasanın zamanlaması, seçim hedeflerine ihanet ediyor: “Sarkozy, bütün cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bu meseleleri çıkarıyor. 2005 seçimlerinde de aynı şeyi yaptı. Sarkozy, Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını Fransa’nın güneyinde, çok sayıda Cezayirli Fransız’ın ve eski Gizli Ordu Örgütü (OAS) mensubunun yaşadığı Montpellier, Toulon ve Perpignan’da tamamladı. Fransa, böylesi provokatör bir cumhurbaşkanı tanımadı.” vurgusunda bulundu.

Cezayir’deki siyasilerin sessiz kalmasını eleştiren El Korso, Erdoğan’dan sonra konuşmanın yanlış olacağını söyledi: “Erdoğan’ın izinde hareket etmek için biraz geç kalındı. Bunu yapmak, en adi taklitçilik olur.”

Fransa’ya verilecek en iyi cevabın siyasi olacağını belirten El Korso, sömürgeleşmeyi suç sayan bir yasanın kabulü için ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini savunuyor.

Alıntı:
Mustapha Benfodil / El Watan (Cezayir-Fransızca)
2011-12-25
Tercüme: BYEGM

 

.