Krize rağmen Antalya'ya İsrailli turist akını

El Kuds El Arabi gazetesi, Ankara ile Tel Aviv arasındaki krize rağmen, İsrailli turistlerin Türkiye’ye akın ettiğini yazdı.

İngiltere’de yayınlanan El Kuds El Arabi Gazetesi’nin konu hakkındaki 31 Temmuz tarih ve Zuheyr Andraws imzalı haber şöyle:

Ankara ile Tel Aviv arasındaki diplomatik kriz çözülmemiş olmasına rağmen bütün göstergeler, iki taraf arasındaki ilişkilerin sürekli bir iyileşme içerisinde olduğuna işaret ediyor. Nitekim iki hafta önce basında Mossad Başkanı’nın Türkiye’yi gizli bir şekilde ziyaret ettiği ve Türk mevkidaşıyla görüşerek iki ülke arasındaki güvenlik iş birliğini güçlendirme yollarını ele aldığı yazıldı. Bunun yanı sıra Tel Aviv Emniyet Bakanlığının resmî rakamları, İsrail’in Türkiye’ye sattığı silah miktarının son yıllarda arttığını gösteriyor. Üçüncü bir gösterge de Türkiye’ye giden İsrailli turist sayısının artmasıdır.

İsrail’de yayımlanan ekonomi gazetesi “The Marker” dünkü sayısında, İsrail’in Mavi Marmara gemisi olayından dolayı özür dilemesinden sonra Türkiye’ye giden İsrailli turist sayısının gözle görülür düzeyde arttığını yazdı.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerine göre Türkiye’yi geçen ay ziyaret eden İsrailli turistlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemindeki sayılarla mukayese edildiğinde yüzde 86 oranında arttı.

Türkiye’yi bu yıl ziyaret eden İsrailli turist sayısının 300 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Bu sayı geçen yıl sadece 80 bin idi.

Bu turistlerin büyük çoğunluğu yani yüzde 60 ila yüzde 80’i, büyük otellerin ve eğlence yerlerinin bulunduğu Antalya’ya gidiyor.

Kaynak: BYEGM
 
Ekoyorum.com
2013-08-04