Libya’daki kaos petrol krizine yol açabilir

bbc.co.uk/turkce/
2011-02-23

Financial Times gazetesinin manşeti, “Kaddafi, ölene dek mücadele etmeye ant içiyor”.

Gazete, Kaddafi’nin 75 dakika süren konuşmasında ulusu temizleme çağrısı yaptığını, Libya’yı ‘yakma’ tehdidinde bulunduğunu, Libya’nın petrol üretiminin azalmasıyla petrol fiyatlarının arttığını belirtiyor.

Financial Times’a göre, Libya’daki kaos dünyada bir petrol krizine yol açabilir.

Yabancı şirketlerin üretimi durdurmalarıyla, Libya’nın petrol üretimi en az yüzde 20 azaldı.

Orta Doğu devrimlerinin ardından Libya’daki ayaklanma ve siyasi kriz, Avrupa borsalarının düşmesine, petrol fiyatlarının ise son iki buçuk yılın en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu.

Ham petrolün varil fiyatı 107 dolarda seyrediyor.

Borsa düştü, petrol yükseldi

İngiltere’deki Financial Times 100 Endeksi ve Fransa’nın Cac endeksi dün yüzde 1,5 oranında düşerken, Almanya’nın Dax endeksi ise yüzde 0,7 geriledi.

Londra piyasalarında ham petrolün değeri yüzde 3 oranında yükseliş kaydetti.

Dünyanın 12’inci, Afrika’nın üçüncü en büyük petrol ihracatçısı olan Libya’daki siyasi gerilimin, ülkenin petrol üretimine de darbe vurmasından endişe ediliyor.

Siyasi çalkantının Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi büyük petrol üreticilerine sıçraması endişesi de petrol fiyatının artışına neden oluyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Muhammed bin Dain el-Hamli, petrol fiyatlarının bir süredir yükselişte olduğunu ancak son yükselişin piyasaların Orta Doğu’daki şiddet olaylarına verdiği tepkiden kaynaklandığını söyledi.

Petrol fiyatları son dönemlerde OPEC ülkelerinin üretimi artırmayı reddetmesi nedeniyle yükselişteydi.