Libya’ya ilk ticari uçuş Türkiye’den

Libya’daki iç karışıklıkların başlamasından sonra dün Türkiye’den ilk ticari uçuş Tailwind Havayolları ve Merkür Havacılık işbirliğiyle gerçekleşti. Antalya’dan Libya’nın Misurata şehrine uçuş gerçekleştiren Tailwind Havayolları’nın uçağı havalimanında Türk bayrağıyla karşılandı.

Libya’da karışıklıkların başlamasıyla ülkeyi terk edenlerin tahliyelerinde önemli rol oynayan Tailwind Havayolları, ülkedeki çatışmaların durulmasının ardından uçuşlarına başladı.

Tailwind Havayolları’nın Merkür Havacılık ile ortaklaşa gerçekleştirdiği ilk uçuş için TC-TLA uçağı Antalya’dan kalkarak Misurata şehrine yola çıktı. Saat 19.30’da Libya’nın Misurata şehrine inen Tailwind uçağı burada Libyalıların sevgi gösterileriyle karşılaştı. Ülkedeki karışıklıkların azalmasıyla normal hayata dönmeye çabalayan Libya halkı Tailwind Havayolları ekibini Türk Bayrağı açarak karşıladı.

Türkiye ile ticari ilişkileri olan ve İstanbul’da işlerini sürdüren Libyalı işadamlarının da aralarında bulunduğu 140 kişilik grup dün gece saat 00.15’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na indi.

Tailwind Havayolları ve Merkür havacılık haftada 6 gün Libya’ya uçuş düzenlemeyi planlıyor. Uçuş gerçekleştirilecek şehirler arasında Tripoli, Misurata ve Bingazi var.

ekoyorum.com – 2011-09-14
.