MB: Enflasyondaki yükseliş büyük ölçüde gıdadan

Enflasyon-Gıda-EnerjiMerkez Bankası, enflasyondaki yükseliş büyük ölçüde gıda fiyatlarından kaynaklandığını açıkladı. Enerjide de, belediyelerin yüksek oranlı su zamlarına ve kur artışına dikkat çekti.

Merkez Bankası (TCMB), Şubat ayına ilişkin “Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporunu açıkladı. Şubat ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,71 oranında arttığı, yıllık tüketici enflasyonunun ise 0,31 puanlık yükselişle yüzde 7,55 olduğu hatırlatılan raporda, “Enflasyondaki yükseliş büyük ölçüde gıda fiyatlarından kaynaklanırken gıda dışı tüketici fiyatları yıllık enflasyonundaki düşüş eğilimi devam etmiştir. Bu dönemde geçen yıldaki yüksek bazın da etkisiyle temel mal grubu yıllık enflasyonunda belirgin bir iyileşme görülmüştür. Enflasyonun ana eğilimi hizmet grubunda yükselmeye devam ederken temel mallarda giyim grubu öncülüğünde hızla gerilemiştir. Bu doğrultuda, çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşme sürmüştür” denildi.

Şubat ayında “Gıda ve Alkolsüz İçecekler” grubundaki aylık fiyat artışı yüzde 2,59, yıllık fiyat artışı yüzde 13,7 olmuştu. Genel TÜFE artışı ise aylık yüzde 0,71, yıllık yüzde 7,55.

Belediyelerin suya yaptığı zamlar

Raporda, Türk lirasındaki değer kaybı ve uluslararası petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle akaryakıt fiyatlarının yüzde 2,88 oranında arttığı, belediyelerin Ocak ayında suya yaptığı yüksek oranlı zamların Şubat’ta da devam ettiği belirtildi.

Raporda şöyle denildi: “Enerji fiyatları önceki üç ayda sergilediği düşüşün ardından Şubat ayında yüzde 1,14 oranında artmıştır. Bu gelişmede, Türk lirasındaki değer kaybı ve uluslararası petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 2,88 oranında artan akaryakıt fiyatları temel belirleyici olmuştur. Buna ek olarak belediyelerce belirlenen su tarifeleri Ocak ayındaki yüksek oranlı artışın ardından bu dönemde de yüzde 1,14 oranında yükselmiştir.”

EKOYORUM.COM 2015-03-04