Türkiye’nin mobilya devi Boydak, Rusya ve Ukrayna’da fabrika satın aldı

ekoyorum.com
2011-03-14

Yurtdışında yeni yatırım kararı alan Boydak Holding, Rusya ve Ukrayna’da iki fabrika satın aldı. Rusya’ya yapılan bu ilk yurtdışı üretim yatırımıyla, bölgedeki en önemli mobilya üreticilerinden birisi olmayı hedeflediklerini belirten Boydak Holding CEO’su Memduh Boydak, Grup olarak en büyük rekabetçi avantajlarının da üretim ve pazarlama konusundaki 50 yıllık tecrübe ve birikimleri olduğuna dikkat çekti.

Fabrikaları Avrupa’nın önemli mobilya üreticilerinden biri olan Polonyalı Forte SA’dan satın alan Boydak Holding, ilk beş yıl içerisinde yapılacak ilave yatırımlarla 100 milyon dolar satış gerçekleştirecek bir büyüklüğe ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’de, sekiz ayrı sektörde 32 ayrı şirketiyle faaliyetlerini sürdüren ve 2010 yılını 4,1 Milyar TL  ciro ve yüzde 14 büyüme ile kapatan Boydak Holding, ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da büyümesini sürdürüyor. Son dönemde enerji yatırımlarına önemli bir kaynak ayıran Boydak Holding yine faaliyet alanları arasında yer alan  mobilya sektöründe de  yapacağı  yatırımlarıyla yurtdışı ayağını güçlendiriyor. Bu kapsamda hem Rusya  hem de Ukrayna’da kurulu iki ayrı mobilya fabrikası satın alan Boydak Holding böylece Türkiye dışında ilk mobilya üretim yatırımını da gerçekleştirmiş oldu. Boydak Holding’in yurt dışı mobilya satış kanalı olan Boydak Dış Ticaret A.Ş. üzerinden yapılan bu yatırımla beraber Grup, global piyasalarda bilinen bir oyuncu olma hedefine de bir adım daha yaklaşmış oluyor.

Yurtdışında beş bin farklı satış noktası ve 100’e yakın ülkeye yaptığı ihracat ile  başarısını kanıtlayan Boydak Holding, bu yeni yatırımıyla Rusya ve Ukrayna pazarına da girip, üretimin devam ettiği her iki fabrikada kapasite artırımı yaparak, hem Rusya’da hem de Ukrayna’da mevcut pazar payını ve satış rakamlarını da artırmayı hedefliyor.

İHRACATTA ZORLUK YAŞAYINCA FABRİKA ALDI

Bölgenin mobilya ihracatı konusunda zorlukla karşılaşılması ve gelecekte büyüme potansiyeline sahip olması nedeniyle Rusya ve Ukrayna’da doğrudan yatırım kararı alan Boydak Holding, bu kapsamda mobilya üretimi alanındaki ilk yurtdışı  üretim yatırımını da bu bölgeye yaptı. Her geçen gün daha iyi bir noktaya gelen Türkiye-Rusya Federasyonu ilişkilerinin, bu ve benzeri özel sektör yatırımları için daha da elverişli bir ortam hazırladığı düşünülüyor.

Rusya ve Ukrayna’daki fabrikalar için Forte SA’ya 20 milyon dolar ödeyen Boydak Holding, ilk beş yıl içerisinde 60 milyon dolar daha ilave bina ve makine yatırımı yapmayı öngörüyor. Yapılacak yeni yatırımlarla birlikte, başta Rusya’daki tesisler olmak üzere bu fabrikalarda mevcut panel mobilya üretimine ilave olarak yatak, kanepe ve oturma gruplarından oluşan döşeme mobilya ve ev tekstili imalatı yapılacak. Tüm yatırımların tamamlanmasıyla birlikte beş yıl sonunda, yıllık yaklaşık 100 milyon dolar satış gerçekleştirecek bir büyüklüğe ve toplamda 600’e yakın çalışan sayısına ulaşılması planlanıyor.

2011’DE 300 MİLYON DOLAR YATIRIM

Boydak Holding, 2011 için belirlediği  300 Milyon USD toplam yatırım tutarına Rusya’ya yaptığı bu ilk yurtdışı yatırımıyla start vermiş oluyor. Grup, bu yatırımla  bölgedeki en önemli aktörlerden olmayı hedefliyor .

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Boydak Holding CEO’su Memduh Boydak da Türkiye’ye komşu coğrafi alanlarda genişlemek istediklerini ve çok önem verdikleri Rusya pazarına da bu yatırımla ilk kez girdiklerini belirtti. Boydak ayrıca; “Bu pazarlardaki yatırımlarımız ile kısa vadede faaliyette bulunduğumuz sektörün yapısını ve dinamiklerini öğrenerek orta ve uzun vadede ürünlerimizi ve markalarımızı daha geniş bir pazara yaymak ilk hedefimiz. Bunu, dünya mobilya sektöründeki pozisyonumuzu güçlendirmek ve marka tanınırlığımızı artırma hedefimiz takip ediyor.” dedi. Yeni alınan Rusya ve Ukrayna’daki fabrikalarda ev mobilyası üretimini 50 yılı aşkın tecrübelerini kullanarak gerçekleştireceklerini belirten Memduh Boydak, bu anlamda ilgili pazarlarda büyük bir rekabet avantajına sahip olduklarını dile getirdi. Yeni alınan her iki fabrikanın orta büyüklükte fabrikalar olduğuna dikkat çeken Boydak, iki şirketin, orta vadede kapasite artırımlarıyla birer büyük tesis haline geleceğini, uzun dönemde ise faaliyet gösterdikleri bölgedeki en önemli mobilya üreticilerinden biri konumuna geleceğini ifade etti. İç piyasanın ihtiyaçlarını karşılayan ve ihracat yapan bir firma olacağını da sözlerine ekleyen Boydak ayrıca; “Rusya ve Ukrayna pazarı Türkiye için dış ticaret yapılması zor bölgeler; dolayısıyla bu pazarlarda üretim yaparak yer alacağız. Grup olarak en büyük rekabetçi avantajımız üretim ve pazarlama konusundaki 50 yıllık tecrübe ve birikimimizdir” dedi. Başka Türk şirketlerinin de Vladimir bölgesinde üretim yaptığına dikkat çeken Memduh Boydak, yatırım kararı almadaki diğer motive edici unsurun ise; Rusya Federasyonu’nda Türk bankalarının yaptığı yatırımlar olduğunu sözlerine ekledi.

60 bin metrekarelik bir alanda kurulu olan Rusya fabrikası, Moskova’ya 160 km uzaklıkta olan Vladimir şehrinde bulunuyor. 50 bin metrekare açık alanda faaliyet gösteren Ukrayna fabrikası ise Donekst bölgesinde bulunan Artemovsk şehrinde yer alıyor.