Merkez Bankası faizi 25 baz puan daha düşürdü

ekoyorum.com – 2011-01-21
Durmuş Yılmaz

Merkez Bankası, ilk kez saat 14.00’te açıkladığı kararında, gecelik borçlanma faiz oranını (O/N) yüzde 1,5, borç verme faizini ise yüzde 9 seviyesinde tuttu. Zorunlu karşılıklarda da artışa gidileceğinin sinyalini veren MB’nin sürpriz kararı piyasaları olumsuz etkiledi. Aralıktaki toplantısında da politika faiz oranlarını 50 baz puan indiren banka, böylece iki ayda 75 baz puanlık indirime gitti.

ENFLASYONDA RİSK YOK

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, iç talepteki güçlü artısın desteğiyle iktisadi faaliyetlerin toparlanmaya devam ettiği, buna karşılık dış talebin zayıf seyri nedeniyle imalat sanayinde kapasite kullanımının kriz öncesi seviyelerin altında seyrettiği kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi: “İstihdam koşullarındaki iyileşme sürmekle beraber işsizlik oranları halen yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Dolayısıyla, toplam talep koşulları enflasyon üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturmamaktadır. Yıllık enflasyonun Ocak ayında belirgin bir düşüş göstereceği, yılın ilk çeyreği boyunca 2011 yılı hedefi olan yüzde 5,5 düzeyinin altında seyrettikten sonra ikinci çeyrekten itibaren dalgalı bir seyir izleyerek yıl sonunda hedefle uyumlu gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.”

YENİ TEDBİRLER GELİYOR

Aralık ayında alınan tedbirlerin kredi arzı üzerindeki sıkılaştırıcı etkisinin önümüzdeki günlerde gözlenmeye başlayacağını belirten Merkez Bankası, açıklamasını söyle sürdürü:

“Bir sonraki Kurul toplantısına kadar alınacak kredi genişlemesini sınırlayıcı yönde ilave tedbirler, para politikasının hareket alanını genişletecektir. Bu doğrultuda kısa vadeli yükümlülükler için tesis edilecek zorunlu karşılık oranlarında ilave bir artırım gerekli görülmektedir”

FT: SÜRPRİZ BİR ADIM

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 6,50’den yüzde 6,25’e düşürmesini, “Türkiye sürpriz bir adım attı, faiz oranlarını düşürdü” diyerek şu yorumu yaptı:

“Merkez Bankası, spekülatif sermaye girişini engellemek amacıyla faiz oranlarını kesmeye yönelik alışılmadık politika izledi ama bu durum, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Türkiye’de aşırı ısınmaya yol açabileceği yolundaki kaygıları da artırdı. Öte yandan bir çok iktisatçı da, Türkiye’nin para politikasının giderek daha da öngörülemez bir hal aldığı, bunun, Merkez Bankası üzerinde, gelecek salı günü ilan edeceği çeyrek dönem enflasyon raporunda, yaklaşımını çok daha kapsamlı şekilde açıklaması yolunda baskı yarattığı eleştirisinde bulundu.”