Merkez Bankası: Vergi artışlarının Ocak ayı enflasyonuna etkisi 0,5 puan olur

Merkez Bankası, yıl başından geçerli olan Özel Tüketim Vergisi’ndeki artışların, Ocak ayı enflasyonuna etkisinin 0,5 puan olacağını duyurdu. Banka, “Ancak vergi artışlarının nihai fiyatlara yansımasında firmaların fiyatlama davranışları belirleyici olacaktır” diyerek etkinin daha yüksek olabileceğinin de işaretini verdi.

Merkez Bankası, “Aralık Ayı Fiyat Gelişmeleri” değerlendirmesini yayınladı.

Aralık ayında tüketici fiyatları yüzde 0,46 oranında artmış ve yıllık enflasyon yüzde 7,40’a yükselmiştir. Böylece tüketici fiyat enflasyonu yıl sonunda belirsizlik aralığının üzerinde kalmıştır. Bu dönemde ÖKTG-H ve ÖKTG-I endekslerinin yıllık artış oranı önceki aya kıyasla sırasıyla 0,17 ve 0,14 puanlık azalış göstererek yüzde 7,11 ve yüzde 7,08 olarak gerçekleşmiştir.

Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, gıda ve hizmet gruplarının katkısında belirgin bir değişiklik gözlenmezken enerji grubunun katkısı 0,36 puan artmıştır. Öte yandan, temel mal grubunun katkısı sınırlı oranda azalmıştır denildi.

Aylık enflasyon üzerinde enerji fiyat gelişmeleri etkili olurken, yıllık enflasyonun seyrinde yıl genelinde yüksek seyreden gıda fiyatlarının belirleyici olduğu dile getirilen değerlendirmede, şu görüşlere yer verildi:

“Aralık ayında tüketici fiyatları yüzde 0,46 oranında artmış ve yıllık enflasyon yüzde 7,40’a yükselmiştir. Aylık enflasyon üzerinde enerji fiyat gelişmeleri etkili olurken, yıllık enflasyonun seyrinde yıl genelinde yüksek seyreden gıda fiyatları belirleyici olmuştur. Son dönemde temel enflasyon göstergeleri aşağı yönlü bir seyir izlemektedir. Üretici fiyatlarının değişmediği varsayımı altında Ocak ayı başında yapılan vergi ayarlamalarının enflasyon üzerindeki net etkisi yaklaşık 0,5 puan seviyesinde hesaplanmaktadır. Ancak vergi artışlarının nihai fiyatlara yansımasında firmaların fiyatlama davranışları belirleyici olacaktır.

ekoyorum.com
2014-01-06