Merkez Bankası’ndan 7 tedbir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), darbe girişimi sonrasında piyasalarda meydana gelebilecek dalgalanmaları engellemek amacıyla bazı tedbirler aldığını açıkladı. Tedbirler çerçevesinde, bankalara limitsiz ve sıfır komisyonla likidite sağlanacak.

Merkez Bankası açıklamasında, alınan yedi tedbir şöyle sıralandı:

“Finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla aşağıdaki tedbirler alınmıştır:

1) Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacaktır.

2) Bankalara sağlanan gün içi likidite imkânının komisyon oranı sıfır olarak uygulanacaktır.

3) Türk lirası likidite sağlamak amacıyla, ihtiyaç duyulması halinde, bankalar tarafından limitsiz tutarda teminat döviz deposu getirilebilmesine imkân tanınacaktır.

4) Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar ABD doları seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında (teminat ve maliyet) iyileştirmeye gidilebilecektir.

5) Merkez Bankası nezdindeki tüm piyasalar ve sistemler (Elektronik Fon Transfer ve Elektronik Menkul Kıymet Transfer) işlemler tamamlanıncaya kadar açık tutulacaktır.

6) Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecektir.

7) Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacaktır.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

TCMB tarafından yapılan ikinci açıklamada da, darbe girişimine karşı kendini siper eden şehitler için başsağlığı dileğinde bulunuldu, “ülkemizin kalkınma yolundaki güçlü çabasına hiçbir hain girişimin asla zarar veremeyeceğine inancımız tamdır” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer aldı:

“Milletimizin iradesine yönelik hain saldırılarda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralanan kahramanlarımıza acil şifalar dileriz.
Ülkemizin kalkınma yolundaki güçlü çabasına hiçbir hain girişimin asla zarar veremeyeceğine inancımız tamdır.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak ülkemizin refahı için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizi yüce milletimize saygıyla arz ederiz.”

EKOYORUM.COM 2016-07-17