Merkez'den bir hamle daha

tcmb

Yeniden yükselişe geçen dolara karşı Merkez Bankası, bir hamle daha yaparak 1,5 milyar dolarlık döviz likiditesi sağlama kararı aldı.

Merkez Bankası, ateşi düşmeyen döviz kurlarına karşı yeni bir adım daha attı. Banka, rezerv opsiyonu katsayılarının değiştirilmesi yoluyla 13 Mart’ta sisteme yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında döviz likiditesi sağlanacağını açıkladı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Rezerv opsiyonu katsayılarının değiştirilmesi yoluyla 13 Mart 2015 tarihinde sisteme yaklaşık 1,5 milyar ABD doları tutarında döviz likiditesi sağlanacaktır.

Çekirdek yükümlülükler dışındaki kısa vadeli yabancı para yükümlülükler için zorunlu karşılık oranlarında yapılacak ölçülü artışlar yoluyla 27 Mart 2015 tarihinde Merkez Bankası rezervlerine yaklaşık 1,3 milyar ABD doları tutarında döviz ilave edilecektir.

Bu yolla bankacılık sistemine döviz ihtiyaçları için likidite sağlanması ve uzun vadeli borçlanmanın teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Merkez Bankası, dün yaptığı açıklamayla da bir hafta vadeli döviz depolarının faiz oranlarını 10 Mart 2015 tarihinden itibaren ABD doları için yüzde 7,5’ten yüzde 4,5’e, avro için yüzde 6,5’ten yüzde 2,5’e indirdiğini duyurmuştu. Ancak bu hamlenin piyasalara etkisi kısa sürdü ve dolar bugün yeniden yükselişe geçti.

EKOYORUM.COM 2015-03-10