Merkez, enflasyonda belirgin bir iyileşme bekliyor

enflasyon tahmini-2015-01

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ilk çeyreğinde tüketici enflasyonunda belirgin bir iyileşme beklediklerini, yıl sonu enflasyonunu da yüzde 5,5 olarak tahmin ettiklerini açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ankara’da düzenlediği yılın ilk basın toplantısında, 2015 Ocak ayı Enflasyon Raporu’nu açıkladı.

2014’ün son çeyreğinde enflasyon üzerinde petrol fiyatlarının düşüş yönlü etkisini açık bir biçimde gözlediklerini belirten Başçı, bu yılın ilk çeyreğinde de, tüketici enflasyonunda belirgin bir iyileşme beklediklerini söyledi. Başçı, ‘Enflasyona düşüş yönünde katkı yapmakta olan uluslararası fiyat gelişmelerinin yanında döviz kurunun birikimli etkilerinin kademeli olarak ortadan kalkmasının, gıda enflasyonunun geçmiş yıllar ortalamasına dönmesinin ve para politikasında sürdürdüğümüz sıkı duruşun enflasyondaki düşüş eğilimini önümüzdeki dönemde de destekleyeceğini değerlendiriyoruz. Bu çerçevede özellikle yılın ilk çeyreğinde tüketici enflasyonunda belirgin bir iyileşme olacağını ve enflasyonun yılın ortalarında hedefle uyumlu seviyelere gerileyeceğini öngörüyoruz’ dedi.

PARA POLİTİKASINDAKİ SIKI DURUŞ SÜRECEK

‘Orta vadeli tahminlerimizi oluştururken enflasyon görünümünde sağlanan iyileşmenin kalıcı olması için temkinli bir yaklaşım sergileyeceğimiz ve getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruşumuzu sürdüreceğimiz bir çerçeveyi esas aldık. Ayrıca, alınan makro-ihtiyati tedbirlerin de katkısıyla yıllık kredi büyüme oranının geldiği makul seviyelerde istikrar kazanacağı bir çerçeveyi esas aldık’ diyen Başçı, bu çerçevede 2015 yıl sonu enflasyonunu yüzde 5,5 olarak tahmin ettiklerini kaydetti. Başçı, ‘Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2015 yılı sonunda yüzde 4,1 ile yüzde 6,9 aralığında (orta noktası yüzde 5,5), 2016 yılı sonunda ise yüzde 3,2 ile yüzde 6,8 aralığında (orta noktası yüzde 5) gerçekleşeceği tahmin ediyoruz. Enflasyonun orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz’ dedi.

ERDEM BAŞÇI’DAN TESPİTLER:

-Yakın dönemde gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları ve bu ülkelerin risk primleri dalgalı bir seyir izlemeye devam etmiştir.

-Enflasyon görünümündeki olumlu gelişmeleri değerlendiren TCMB, Ocak ayında 1 hafta vadeli repo ihale faizinde ölçülü bir indirim yapmıştır.

-Para politikasında, getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle sıkı duruş sürdürülmektedir.

-Ticari krediler tüketici kredilerine göre daha hızlı büyümektedir.

-2014 yıl sonunda enflasyon Ekim Enflasyon Raporu tahminin altında gerçekleşmiştir.

-Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin olumlu etkileriyle çekirdek enflasyon eğiliminde belirgin bir iyileşme yaşanmıştır.

-2014 yılı ilk çeyreğinden sonra büyümede bir miktar ivme kaybı yaşanmıştır.

-Zayıf seyreden dış talebe rağmen, makroihtiyati tedbirler ve petrol fiyatındaki düşüşler dış dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir.

-2014 yılı son çeyreğinde petrol ve ithalat fiyatları görünümü Ekim Enflasyon Raporu’nda öngörülen patikanın oldukça altında gerçekleşmiştir.

-Bu çerçevede enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2015 yılı sonunda yüzde 4,1 ile yüzde 6,9 aralığında (orta noktası yüzde 5,5), 2016 yılı sonunda yüzde 3,2 ile yüzde 6,8 aralığında (orta noktası yüzde 5,0), Orta vadede ise yüzde 5 düzeyinde gerçekleşeceği öngörülmektedir

-Alınan makroihtiyati tedbirlerin de katkısıyla yıllık kredi büyüme oranının geldiği makul seviyelerin 2015 yılında devam edeceği değerlendirilmektedir.

ENFLASYON RAPORU 2015-ı İÇİN TIKLAYIN

EKOYORUM.COM 2015-01-27