Merkez Bankası, enflasyondaki yükselişin sebebini açıkladı

Aralık ayında tüketici fiyatlarının aylık yüzde 1,64 arttığını ve yıllık enflasyonun 1,53 puan yükselerek yüzde 8,53 olduğunu hatırlatan Merkez Bankası, enflasyondaki artışın TL’deki değer kaybı, gıda ve petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak devam ettiğini açıkladı.

Yapılan değerlendirmede, başta tütün ürünlerine yönelik olmak üzere son dönemde yapılan vergi ayarlamalarının da enflasyon üzerinde yukarı yönlü etki yaptığı vurgulandı.

“Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporu özetinden şu ifadelere yer verildi:

“Aralık ayı Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti’nde ifade edildiği üzere, gıda yıllık enflasyonu işlenmemiş gıda kaynaklı olarak yükselmiştir.

Enerji grubu yıllık enflasyonundaki artış döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak sürmüştür.

Bunun yanında, başta tütün ürünlerine yönelik olmak üzere son dönemde yapılan vergi ayarlamaları da enflasyon üzerinde belirgin bir yukarı yönlü etki yapmıştır.

Bu dönemde Türk lirasındaki değer kaybının etkisiyle çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi yükselmiştir.”

Raporda, bir önceki aya göre gıda, alkol-tütün, enerji ve temel mal gruplarının katkılarının sırasıyla 0,49, 0,44, 0,33 ve 0,22 puan arttığı belirtildi. Bu dönemde hizmet grubunun katkısı ise nispeten yatay seyretti.

Öte yandan, H ve I endekslerinin yıllık değişim oranları sırasıyla 0,4 ve 0,5 puan artarak yüzde 7,29 ve 7,48 olarak gerçekleşti.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın

EKOYORUM.COM 2017-01-04