Merkez Bankası, politika faizini değiştirmedi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Aralık ayı toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapmadı, politika faizini yüzde 4,5′te sabit tuttu.

tcmbMerkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Aralık ayı toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 4,5’te, Merkez Bankası borç verme faiz oranını yüzde 7,75’te, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 6,75’te, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 3,5’te sabit tuttu.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), Bankamız bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borç verme faiz oranı yüzde 7,75, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6,75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3,5,

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4,5,

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 10,25.

Son dönemde açıklanan veriler yurt içi nihai talebin ve ihracatın ılımlı büyüme eğilimlerini koruduğunu göstermektedir. Mevcut politika çerçevesi cari işlemler dengesini olumlu yönde etkilemektedir. Temkinli para politikası duruşunun, alınan makroihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle önümüzdeki dönemde kredi büyüme hızlarının daha makul düzeylere geleceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki ılımlı iyileşme eğiliminin süreceği tahmin edilmektedir.

Enflasyonun önümüzdeki dönem düşmeye devam etmesi beklenmektedir. Öte yandan, temel enflasyon göstergelerinin bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir. Kurul mevcut politika duruşunun enflasyona ilişkin riskleri sınırlamak için yeterli olduğu değerlendirmesini yapmıştır. Bu doğrultuda, önümüzdeki dönemde bankalararası piyasada oluşan faizlerin yüzde 7,75 düzeyine yakın, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin ise yüzde 6,75 ve üzerinde oluşmasının sağlanacağı ifade edilmiştir. Kurul, enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasındaki temkinli duruşun korunması gerektiğini belirtmiştir.

PPK’nın, bugün gerçekleştirdiği Aralık ayı toplantısına Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ahmet Faruk Aysan, Murat Çetinkaya, Turalay Kenç, Necati Şahin, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katıldı.

Likidite politikasındaki değişiklikler

Diğer taraftan Merkez Bankası, yaptığı ikinci açıklamayla likidite politisakasındaki değişiklikleri duyurdu. Açıklamada şöyle denildi:

“Para Politikası Kurulu’nun TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ile ilgili kararı ve önümüzdeki dönemde sistemin fonlama ihtiyacına ilişkin öngörüler göz önüne alınarak;

1- Bir hafta vadeli repo ihalesi ile sağlanan fonlamanın azami stok tutarı 10 milyar TL’den 6 milyar TL’ye indirilmiştir.

2- Detayları 06 Temmuz 2007 tarih, 26 sayılı basın duyurusunda belirtilen piyasa yapıcısı bankalara sağlanan toplam fonlama imkânı, bankaların Hazine ihalelerinden aldıkları DİBS’lerin ihraç değerinin %7’sinden %2’sine indirilmiştir. Böylece piyasa yapıcısı bankalara tanınan fonlama imkânı mevcut durumda yaklaşık 23 milyar TL’den 6,5 milyar TL’ye düşürülmüştür.”

ekoyorum.com
2013-12-17