Mısır'dan kaçış başladı

www.dw-world.de
2011-01-30

Kaosun ve yağma olaylarının sürdüğü Mısır’da birçok turist ülkeyi terk etmeye çalışıyor.

ABD başta olmak üzere birçok ülke yurttaşlarına zorunlu haller dışında Mısır’a seyahat etmemeleri uyarısında bulunurken, Almanya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkeler, Mısır’a gönderdikleri uçaklarla bu ülkedeki yurttaşlarını tahliye ediyor.

Türkiye, Kahire ve İskenderiye’ye beş ek yolcu uçağı göndererek, yurttaşlarını ülkeye geri getiriyor. Alman hava yolu şirketi Lufthansa, Mısır’da bulunan Alman vatandaşların tahliyesi için yarın Mısır’a ek seferler gerçekleştirecek.

İsrail de Mısır’da görev yapan diplomatların ailelerini ve bu ülkedeki turistleri tahliye etti.

Rusya Federal Turizm Ajansı ise Kızıldeniz kıyılarındaki tatil beldelerindeki yaklaşık 40 bin Rus turistin olaylardan herhangi bir şekilde etkilenmediğini ve tatillerini yarıda kesme düşüncelerinin olmadığını bildirdi. Ajans, Şarm El Şeyh’ten uçuşların olağan şekilde devam ettiğini açıkladı.

Ordu birlikleri Şarm El Şeyh’te

Ülkede artan yağma olaylarının ardından Mısır ordu birlikleri bugün Kahire ve İskenderiye’nin ardından turistlerin en yoğun ziyaret ettiği kentlerden Şarm El Şeyh’e girdi. Halkın büyük tepki gösterdiği polis güçlerinin sokaklardan geri çekilmesinin ardından asayişi askeri birlikler sağlamaya çalışıyor.

Güvenlik boşluğundan faydalanmak isteyen yağmacılar, ülke genelinde dükkânlar, alışveriş merkezlerinin yanı sıra müzelere de saldırıyor. Başkent Kahire’deki ünlü müzeye giren yağmacılar, 4 bin yıllık firavunlar devrine ait iki mumyanın kafasını kopararak kaçtı 

Mısır’ın kıdemli Eski Eser Yüksek Kurulu’nun Başkanı Zeki Havas, “Güvenlik güçleri müzeyi koruyor. Başka zayiat yok” dedi.