Mobilya ve elektrikli eşya sektöründe daralma

perakende satış-2014-12

Perakende satış hacmi, geçen yılın aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satış hacmi yüzde 2,8 daraldı. Yıllık daralma ise yüzde 2,9 oldu.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, 2014 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 artış gösterdi. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,2 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,6 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2,1 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2,8 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,5 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 2,5 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 1,4 arttı.

Yıllık düşüş, yüzde 2,9

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi de, 2014 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 5,0 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 14,7 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2,7 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2,9 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 7,3 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,9 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 24,9 arttı.

Aylık perakende ciro Aralık’ta yerinde saydı

Diğer taraftan, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, 2014 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise aynı ayda bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,1 oranında arttı.

EKOYORUM.COM 2015-02-06