Moody's'ten değerli dolar uyarısı

dolar-foto-int

Moody’s, dolardaki değerlenmenin, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin dış borçlarını daha maliyetli hale getirdiğini açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD Doları’ndaki değer artışının dış finansman ihtiyacı yüksek ülkelere etkisini ele alan raporunu yayımlandı.

Raporda, Türkiye ve benzer durumdaki diğer gelişmekte olan ülkelerde dış borç geri ödemelerinin, dolar kurundaki yükselişe bağlı olarak, daha maliyetli hale geldiği belirtildi.

Raporda, “Türkiye, Malezya ve Şili gibi yüksek dış borç ödemeleri bulunan ülkelerde kturlarda görülen yükseliş,yabancı para cinsinden olan dış borç geri ödemelerini ve yerel para birimiyle yapılan dış borçlanmaları daha maliyetli hale getirmektedir” denildi.

Raporda ayrıca, Türkiye ve Güney Afrika gibi cari açığı yüksek ülkelerin daha zayıf sermaye akışına maruz kalacakları ve açıklarını finanse etmekte biraz daha zorluk çekebilecekleri belirtildi.

Moody’s, Türkiye’yi Baa3 kredi notu ve “negatif” görünümle derecelendiriyor. Kuruluşun değerlendirme takvimine göre, Türkiye’nin notuyla ilgili değerlendirmesini 10 Nisan’da yapması bekleniyor.

RAPOR VE RAPORLA İLGİLİ AÇIKLAMA

EKOYORUM.COM 2015-03-23