Mücevher ihracatında umut, "İstanbul Jewelry Show"

Bilezik2016 yılına düşüşle başlayan mücevher sektörü, başarılı uluslararası fuar ve pazarlama performansı sonucunda Şubat ayını yükselişle kapattı. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, “Şimdi sektör olarak tüm konsantrasyonumuzu İstanbul Jewelry Show’a yoğunlaştırdık. Fuar sonrası bu yükseliş trendinin süreceğini umuyoruz.” dedi.

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan Şubat ayı verilerine göre, 2015 Şubat ayında 235 bin 749 kilo ürün ihraç eden sektör 2016 Şubat ayında yüzde 15,53 artışla 272 bin 369 kilo ihracata imza attı. Değer bazında ise 143 milyon 500 bin 34 dolar ihracat yapılan 2015 Şubat ayına göre yüzde 12,73 oranında artış gösteren mücevher ihracatı, 161 milyon 761 bin 615 dolara yükseldi. 2016 Şubat ayı ihracatı, 2016 Ocak ayına göre ise yüzde 5,2 oranında geriledi.

Güner Ayhan-Mücevher İhracatçıları Birliği Bşkİhracat verilerini yorumlayan Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, sürdürülebilir bir ihracat performansı hedeflediklerine dikkat çekerek, kısa vadeli dalgalanmarı izlemekle beraber asıl odaklarının uzun periyotlu ve sürdürülebilir bir gelişme olduğunu söyledi. Aylık bazda artış ve azalışların yanı sıra 5-10 yıllık perspektifte mücevher ihracatının geldiği noktanın çok iyi anlaşılacağının altını çizen Güner, bu nedenle 10-13 Mart tarihleri arasında bu yıl 42’ncisi gerçekleştirilecek olan İstanbul Jewelry Show’a odaklandıklarını söyledi.

Sektörün başta İtalya’daki “VicenzaOro” olmak üzere uluslararası fuarlardan başarılı sonuçlar aldığını söyleyen Güner, “Amacımız ilk etapta İstanbul Jewelry Show’u dünyanın en etkili 3 fuarından birisi haline getirmek. Sektörümüzün sürdürülebilir gelişiminde bu önemli bir adım olacak” dedi.

Dünyanın en büyükleri ilk kez İstanbul’a geliyor

Sektör olarak alım heyeti çalışmalarına kesintisiz sürdürdüklerini söyleyen Güner sözlerine şöyle devam etti:

“Her fuarda çıtayı yükselterek bu fuara gerçekten çok iyi hazırlandık. Dünyanın en değerli alım heyetleri ilk kez İstanbul’a geliyorlar. Bu bile büyük bir başarı ama asıl amaç bu firmalara ürün satabilmek olacak. 600’ün üzerinde uluslararası VIP alım heyetini biz ağırlıyoruz. Bu fuara bu sene ilk kez gelecek olan alım heyetini, yaklaşık 8 bin mağaza ve 50 milyar Dolarlık ciroyu yönettiklerini söyleyerek en doğru şekilde anlatmış olacağız.”

“Rusya, Ukrayna, Irak, Libya gibi çok değerli pazarları kaybettik”

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 10 ülkeyi analiz eden Güner, İran, BAE, ABD’nin liderliğini koruduğunu; Hong Kong’un 4. Sıraya yerleştiğini belirterek; “Ancak ne yazık ki Rusya, Ukrayna, Irak, Libya gibi çok değerli pazarları kaybettik; Almanya pazarı de ilk 10’da olmasına rağmen ciddi oranda geriledi. Singapur ile ticareti sevmiş görünüyoruz. Bu potansiyelin gelişmesini sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

İhracat ülke grupları olarak analiz edildiğinde en yüksek ihracat yapılan ülke grubu olarak öne çıkan Ortadoğu ülkeleri 95,6 milyon dolar ile toplam ihracattan yüzde 59,1 pay alırken, bu pazara dönük ihracat yüzde 26,3 arttı. 21,1 milyon dolar ihracatla AB ülkeleri toplam ihracattan yüzde 13,1 pay aldı; AB pazarındaki gerileme yüzde 7,4 oldu. 14,7 milyon dolarlık ihracatla toplam ihracattan yüzde 9,1 pay alan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi ise yüzde 38,7 oranında artış kaydetti.

En çok ihracat yapılan İran, toplam ihracattan yüzde 24,8 pay alırken, BAE yüzde 23,8, ABD ise yüzde 8 pay aldı. Katar’a ihracatın yüzde 6 bin 460 oranında artması dikkat çekerken, Hong Kong yüzde 53,3, Singapur yüzde 215, Lübnan yüzde 44,3 ve İsrail yüzde 22,3 oranında yükseliş gösteren pazarlar oldu. Almanya yüzde 20,3, Irak yüzde 74, Kırgızistan ise yüzde 67,6 oranındaki gerileme ile dikkat çeken pazarlar oldu.

EKOYORUM.COM 2016-03-03