Nabucco hattında büyük pazarlık şimdi başlıyor

Michael Bachner / Kurier
2011-02-17 / Viyana

Sekiz milyar avroluk Nabucco adlı doğal gaz boru hattı projesi hakkında nihaî yatırım kararının planlandığı gibi bu yıl alınacak olması nedeniyle, uzun yıllardır OMV’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten ve yakında görevi bırakacak olan Wolfgang Ruttenstorfer’in keyfi yerinde. Avusturya’nın enerji devi OMV, Avrupa’nın doğal gazda Rusya’ya bağımlılığını azaltması beklenen bu projede, uluslararası bir konsorsiyumun başında bulunuyor.

İyimserliğin kaynağı, en önemli doğal gaz üreticisi Azerbaycan ve Türkmenistan’ın, Batı Avrupa’ya yılda 10 ila 21 milyar metreküp gazın taşınması ve satışı için teminat vermiş olmaları. Ruttenstorfer, boru hattının geçeceği merkez ülke Türkiye’yi ziyaretinde, “Somut gaz alım sözleşmelerine dair müzakerelerde gerçekçi olmanın vakti geldi. Şu andan itibaren pazarlık başlamıştır.” diye konuştu.

Şah Deniz II

Son engel, yapılacak doğal gaz hattını gelecekte besleyecek Azerbaycan’ın muazzam gaz sahası “Şah Deniz II”nin (Shell, BP vb. şirketlerin oluşturacağı) başka bir uluslararası konsorsiyum tarafından eş zamanlı olarak işletime açılması. Her sondaj, yerin 5000 metre altına inecek ve buna bağlı riskleri içerecek. Ruttenstorfer, Nabucco projesinin böylelikle kompleks bir yapı arz ettiğini çünkü her iki projenin ve Nabucco ile Şah Deniz II’nin arkasındaki konsorsiyumların birbirine bağlı ve koordineli çalışmasını gerektirdiğini açıkladı. OMV Yönetim Kurulu Başkanı Ruttenstorfer, “Şah Deniz yoksa Nabucco da yok. Nabucco’nun varlığı, Azerbaycan’ın gaz tedarikine bağlı” diye konuştu. Ruttenstorfer, söz konusu gaz sahasının 10 yıldan daha uzun bir süredir tartışıldığını da itiraf etti. Gaz sahasının işletim giderleri, 23 milyar doları (17 milyar avroyu) buluyor.

Ruttenstorfer, Nabucco projesinin yapımına 2012’de başlanacağı ümidinde. Boru hattının tamamlanmasının ardından Hazar havzasından Avrupa’ya yılda 31 milyar metreküp gaz taşınması öngörülüyor. (Tercüme: BYEGM)