Otokar, paletli zırhlı araç üretimine başlıyor

50. kuruluş yılında paletli zırhlı araç üretimine başlayan Otokar, Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığını sona erdirmeyi hedefliyor. İlk paletli zırhlı araç olan TULPAR ile COBRA ailesinin yeni üyesi COBRA II ve yeni zırhlı taktik aracı URAL, bugün ziyarete açılan IDEF’te ilk kez sergileniyor.

tulpar-serdar gorgucKoç Topluluğu şirketi ve Türkiye’nin en büyük özel sermayeli savunma sanayi şirketi Otokar, 50. kuruluş yıldönümünde 7–10 Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul’da Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 11’inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF) tasarımını ve üretimini kendisinin yaptığı dünyaca tanınan askeri araçlarını ve yeniliklerini sergiliyor.

Daha önce tanıtımı yapılan Otokar’ın ilk paletli zırhlı aracı TULPAR, COBRA ailesinin yeni üyesi COBRA II, yeni zırhlı taktik aracı URAL ilk kez IDEF’te sergilenirken; ARMA 8×8 aracının 105 mm silah kuleli atış destek aracı ve üç yeni kule sistemi de ilk kez IDEF ziyaretçilerine tanıtılıyor. Otokar, dünyaca ünlü taktik tekerlekli ailesine eklediği paletli zırhlı aracı, yeni modelleri ve yeni kule sistemleri ile artık Türkiye’nin kara sistemleri konusunda tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Otokar’ın 2013 yılında 50. kuruluş yılını kutladığını belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar’ın kara sistemlerinde en deneyimli savunma sanayi şirketi olduğunu söyledi: “Türkiye’de ilkleri gerçekleştirerek ülkemiz sanayinde öncülük yapmış bir şirket olan Otokar Türkiye’nin ilk taktik aracını 1966’da, ilk zırhlı aracını 1983’te, ilk askeri zırhlı aracını 1990’larda üretti. Başarılarımızı sadece ülkemizle sınırlı tutmadık, 1993 yılında Türkiye’den ilk kez askeri zırhlı aracı ihraç ettik. Bugün askeri araçlar alanında 5 kıtada 30’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. 1987’den bu yana savunma sanayinde aktif olarak görev alıyoruz. Otokar tasarımı olan ve fikri mülkiyet hakları bize ait olan ürünlerimiz ile ülkemizin tek milli askeri araç üreticisiyiz.” dedi.

IDEF’teki yeniliklere değinen Görgüç sözlerine şöyle devam etti: “IDEF’te Otokar standını ziyaret edenler 3 yeni zırhlı taktik aracımız, mevcut araçlarımızın farklı modelleri ve yeni kule sistemlerimiz ile tanışacaklar. En önemli yeniliğimiz ilk paletli zırhlı aracımız TULPAR… Fikri mülkiyet hakları bize ait, Otokar tasarımı TULPAR ile ülkemizin bu alandaki dışa bağımlılığını kaldırmayı amaçlıyoruz. Yeni paletli zırhlı aracımız ile hedefimiz öncelikli olarak TSK ve sonrasında ihracat pazarları olacak. IDEF’te ilk kez sergilediğimiz COBRA II’nin yüksek koruma ve taşıma seviyesi ile en az ailenin diğer üyesi COBRA kadar başarılı bir ürün olmasını hedefliyoruz. 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracımız URAL’ın ise emniyet ve iç güvenlik kuvvetlerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan bir araç olacak.”

Kule sistemlerinin 1989’dan bu yana Otokar’ın ürünleri arasında yer aldığını ancak 2011 yılından bu yana ağırlık verdikleri bir alan olduğunu belirten Görgüç, yeni sistemlerin Otokar’a getirilerini şöyle açıkladı: “Otokar, kendi tasarımı olan kule sistemleri sayesinde kullanıcılarına kara sistemleri alanında küçük kalibrelerden orta kalibrelere kadar yayılan, birbirini tamamlayan, alternatif çözümleri sunma kabiliyetini artırıyor. Otokar kule sistemlerinin üstün performans özellikleri ve yüksek teknolojik seviyeleri ile Otokar, platformlarının gücüne güç katmayı ve uluslararası rekabette farklılık yaratmayı hedefliyor.”

MİLLİ TANK ALTAY

Fuarda milli ana muharebe tankı Altay’ın ikinci ön prototipinin sergilendiğini belirten Görgüç, Altay projesi hakkında da şunları söyledi: “Geçtiğimiz Kasım ayında Altay’ın ilk iki prototipini tanıtmıştık. Altay’ın hareket kabiliyetlerini test ettiğimiz ilk prototip bugüne kadar 3000 km’nin üzerinde yol katetti. Mart ayında Sarıkamış’ta kış testlerini gerçekleştirdi. IDEF’te sergilediğimiz ikinci prototip ise Aralık 2012’den bu yana atış testlerini sürdürüyor. Alınan sonuçları Altay tankını mükemmelleştirmek için kullanıyoruz. Tamamlandığında dünyanın en moderni ve üçüncü nesil üzerinde bir ana muharebe tankı olacak Altay’ın tasarım, prototipleme ve kalifikasyon döneminde proje takvimine uygun olarak ilerliyoruz. Üç aşamadan oluşan bu dönemin “Konsept Tasarım Aşaması”nı 2011’de tamamlamıştık. İkinci aşama olan “Detay Tasarım Aşaması”nda ise sona yaklaşırken eş zamanlı olarak projenin son aşaması olan “Prototipleme ve Kalifikasyon Aşaması” konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

İLK PALETLİ ZIRHLI ARAÇ: TULPAR

Otokar’ın ilk paletli zırhlı muharebe aracı olan TULPAR, Otokar mühendislerince tasarlanan ve fikri mülkiyet hakları ile tamamen Otokar’a ait bir araç. Bu yönüyle Otokar, TULPAR aracı ile Türkiye’nin paletli zırhlı araçlar konusundaki dışa bağımlığını sone erdirmeyi hedefliyor. İsmini Manas Destanı’ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan TULPAR, 21. yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda modern ve yeni nesil ana muharebe tankları ile birlikte görev yapabilecek nitelik ve özelliklerde geliştirildi. TULPAR aracı günümüzde NATO ülkelerinde yürütülen ve benzeri araç programlarında yer alan zırhlı muharebe araçları ile eşdeğer yetenek ve özelliklerde tasarlandı.

Muharebe alanında, en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında tank ile beraber yer alacak şekilde tasarlanan TULPAR, her türlü arazi koşulunda yüksek hareket kabiliyetine sahip bir paletli zırhlı muharebe aracı. 25- 45 ton arası muharebe ağırlığına uygun farklı güç grubu ve aktarma organları sunan araç, gelecek için genişlemeye açık esnek elektronik bir mimariye sahip. Tehditlere göre yapılandırılabilen ve ölçeklendirilebilen modüler zırh teknolojisi ile modüler zırh yapısına ve sınıfının en üstün balistik ve mayın korumasına sahip TULPAR, yüksek ateş gücü sunuyor. Araca aktif koruma sistemleri entegre edilebiliyor. TULPAR, tam bir piyade mangası taşıma kapasitesine sahip. Süspansiyon, hız azaltan, palet gergi gibi şasi alt sistemleri Otokar tarafından tasarlanan araç, maliyet etkin tasarımı ile de düşük ömür boyu destek maliyetleri sağlıyor. TULPAR, aynı gövde yapısında zırhlı muharebe aracı, personel taşıyıcı, silah taşıyıcı araç, keşif aracı, ambulans gibi farklı görevlere cevap veriyor.

IDEF’te TULPAR, Otokar tasarımı olan MIZRAK-30 orta kalibre uzaktan komutalı silah kulesi ile sergileniyor.

ekoyorum.com
2013-05-07