Pekin’den protestolara karşı sıkı önlem

Pekin yönetimi, Arap dünyasında patlak veren protestoların Çin’e sıçramasını önlemeye çalışıyor. Hafta sonu yoğun güvenlik önlemleri alan Çin polisi, yabancı gazetecileri geçici bir süre gözaltına aldı.

http://www.dw-world.de/
2011-02-27

Çin’de rejim karşıtlarının Arap ülkelerinden esinlenerek düzenlemek istediği “Yasemin Protestosu” güvenlik güçleri tarafından engellendi. Pekin’de 2008 Olimpiyat Oyunları’ndan sonra ilk kez takviye güçlerle geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. Kentte on binlerce polisin görevlendirildiği bildirildi.

Pekin’in merkezini olası bir protesto gösterisini engellemek üzere çevreleyen polis, aralarında Alman gazetecilerin de bulunduğu yabancı basın mensuplarını gözaltına aldı. Alman birinci devlet kanalı ARD ve Alman ikinci kanalı ZDF’in muhabirleri ekipleriyle birlikte daha sonra serbest bırakıldı.

Westerwelle’den tepki

Gazetecilerin gözaltına alınmasına Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’den tepki geldi.

Tutuklamalar nedeniyle üzgün olduğunu belirten Westerwelle, “Bu haberler beni de çok huzursuz etti” şeklinde konuştu. Bakan, Alman hükümeti olarak duydukları endişeyi Çinli yetkililere ileteceklerini kaydetti. Bildunterschrift:

Şanghay’da da önlem

Çin’in büyük kentlerinden Şanghay’da da eylem yapmak amacıyla toplanmaya çalışan 200 kadar kişi polis tarafından dağıtıldı. Tazyikli su sıçratan araçlarla dolaşan polisin her iki kentte 6 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Geçen hafta internet üzerinden Pekin ve Şanghay da dâhil olmak üzere Çin’in 13 şehrinde demokrasi talep edilen gösteriler düzenlenmesi çağrısı yapılmıştı. Bu çağrıda göstericilerden ”yemek, iş, ev ve dürüstlük istiyoruz” şeklinde slogan atmaları istenmişti.

Çin Başbakanı’ndan söz

Çin Başbakanı Ven Ciabao ise hafta sonu yaptığı açıklamada protesto çağrılarına değinmeden enflasyon ve yolsuzlukla mücadele sözü verdi. İnternet aracılığı ile vatandaşların sorularını yanıtlayan Ven, önümüzdeki 5 yıl için büyüme hedeflerinin yüzde 5 olduğunu belirterek, halkın yaşam şartlarını iyileştirmeleri gerektiğini kaydetti.

Daha adil bir gelir dağılımı sağlamanın ve fiyatları kontrol altına almanın öncelikli görevleri olduğunu ifade eden Ven, bunun sosyal adaleti ve istikrarı doğrudan ilgilendirdiğine işaret etti.