Petkim, yılın ilk yarısını 232 milyon TL karla kapattı

Petkim-2015

Petkim, 2015 yılı ilk çeyreğinde 44,4 milyon TL olan net karını, ikinci çeyrekte 188 milyon TL’ye yükseltti. Böylece, yılın ilk yarısındaki net karı 232,3 milyon TL oldu.

Türkiye’nin petrokimyasal hammadde üreticisi Petkim, 2015 yılı ilk çeyreğinde 44,4 milyon TL olan net karını, ikinci çeyrekte ortaya çıkan yüksek performansla birlikte yaklaşık 188 milyon TL’ye taşıdı. Şirket ilk 6 ayda açıkladığı 232,3 milyon TL net karla geçen yılın aynı dönemini 4’e katladı.

6 aylık dönemde 2 milyar 83 milyon TL ciro yapan şirketin brüt karı yaklaşık 290 milyon TL olurken FAVÖK rakamı da 252 milyon TL’ye ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde yüzde 2,3 olan net kar marjı da 4 kat artarak yüzde 11,2 oldu.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 2015 yılının ikinci çeyreğinde şirket açısından tarihi değerde bir karlılık performansı sergilendiğini belirterek, 2014 yılı sonunda tamamlanan Etilen fabrikası yatırımının devreye alınmasının toplam verimliliğe pozitif katkıları, hammadde fiyatlarının düşük seviyelerde stabilize olması, bu olumlu şartlara stok yönetimi, üretim ve satış stratejileriyle hızlıca adapte olunmasıyla yüksek karlılığa ulaşıldığını söyledi.

Önümüzdeki dönemler için de yüksek kapasite kullanarak sürdürülebilir karlılık seviyesinin hedeflendiğini dile getiren Korkut, “Geçmiş dönemde hayata geçirdiğimiz iyileştirmeler ve verimlilik artışları 2015 yılında karlılığımıza yansımaya başladı. Bu sürece 2015 yılı başında hazırlıklı idik. Aynı zamanda operasyonel verimliliği artırmaya dönük çalışmalarımız, pazarın ihtiyaçlarını göz önüne alan satış politikalarımız ve süreçlerimizin iyileştirmesiyle enerji başta olmak üzere maliyetlerimizi olumlu yönde etkiledi ve karlılığımızı arttırdı.” dedi.

Tecrübeli insan kaynağı, yönetim becerisi, rekabetçiliği ve enerji yönetimi sayesinde Petkim’in istikrarlı bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Sadettin Korkut, şunları kaydetti:

“Bu sağlam konuma ek olarak 2014 yılı sonu itibariyle planlı bakım ve kapasite artışlarımızı tamamlayıp 2015 yılına yüksek kapasite kullanımı hedefiyle güçlü ve verimli bir şekilde başladık. 2014 yılının son çeyreğinden itibaren hızla düşen petrol fiyatları ve bu fiyatların stabilize olması sektörde yeni sayfa açılmasına neden oldu. Özellikle nafta bazlı üreticilerin karlılığında bir yükselme gözlendi. Bu yeni koşullara hızla adapte olup, rekabetçi olmaya özel önem vererek üretim ve satışlarımızda maksimum seviyeyi yakaladık.”

EKOYORUM.COM 2015-08-12