Petrol platformu inşaatında ilk adım

Türk ve Norveç işbirliği ile üretilen petrol platformu inşa gemisi ‘Grand Canyon’ törenle denize indirildi.

Yalova Boğaziçi Tersan Tersanesi’nde omurga ve dış kabuğunun yapımı tamamlanan petrol platformu inşa gemisi ‘Grand Canyon, Türkiye ile Norveç arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmek amacıyla Türkiye’ye ziyarette bulunan Norveç Krallığı Başbakanı Jens Stoltenberg, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Norveç Krallığı Türkiye Büyükelçisi Janis Bjørn Kanavin ile sektörün önde gelen iş adamlarının katıldığı törenle denize indirildi.

Başbakan Jens Stoltenberg ve Bakan Binali Yıldırım, dün düzenlenen tören sırasında iki ülke arasında denizcilik ve gemi inşa sanayi alanında önemli bir ticari işbirliği olan platform inşa gemisi üretiminin devam edeceğini belirtirken; farklı sektörlerde devam eden işbirliklerinin özellikle denizcilik açısından önemli ölçüde ivme kazandığını kaydetti.

Yapım çalışmaları Türkiye’de mayıs 2011 tarihinde başlayan Türk-Norveç ortak yapımı petrol platformu inşa gemisinin üretiminde 480 Türk işçi görev aldı. Yalova Boğaziçi Tersan Tersanesi’nde dış kabuğu ile omurgasının imalatı tamamlanan Grand Kanyon önümüzdeki günlerde iç donanımı ve elektronik sisteminin tamamlanması için Norveç’e doğru yola çıkacak.

Verilen bilgiye göre, iki ülke arasında denizcilik alanındaki ticari işbirliğinin önemli bir basamağı olan üretimin bir diğer önemi, Boğaziçi Tersan Tersanesi çalışanlarının Norveç’te Bergen Group Fosen tersanesinde eğitim amaçlı geminin geri kalan donatım çalışmalarına katılacak olması. Bu sayede, daha sonraki gemilerin donatımları da Türkiye’de yapılabilecek.                                                           

Üretimi, dünyanın en zor gemilerinden biri olan, 3000 metre derinlikte petrol platformu inşaat çalışması yapabilme kapasitesine sahip ve en ileri düzey olan DP3 notasyonunda dinamik konumlandırma sistemi ile yönetilen petrol platformu inşa gemisi, Türk-Norveç işbirliğinin denizcilik alanında lanse edilen en önemli ürünlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Avrupa’da çok az sayıda ülke çelik levhalardan başlayarak anahtar teslimine kadar platform inşa veya platform destek gemileri üretebiliyor. Boğaziçi Tersan Tersanesi’nin, Norveç ile işbirliği içerisinde platform destek ve platform inşa gemilerini başarıyla üretebiliyor olması, Türkiye’yi de dünyada bu özel gemileri üreten ülkeler arasına sokuyor.

Platform destek gemileri, açık denizlerdeki petrol platformlarına gerekli olan, su, yağ, her türlü ekipman gibi maddelerin taşınmasını sağlayan; son yıllarda ikinci sınıf ve üçüncü sınıf dinamik konumlandırma sistemleri (DP 2 ve DP3 notasyonunda) ile donatılarak, bu sayede uydu aracılığıyla verilen konumunu koruyarak önemli bir görev üstlenen Yeni Jenerasyon Platform Destek Gemileri (Platform Supply Vessel) Türkiye-Norveç özel sektörleri işbirliğiyle üretiliyor. 

Petrol platformlarına destek sağlamak amacıyla tasarlanan bu özel gemilerin uzunluğu, 20 ile 100 metre arasında değişiyor ve 2500 metre derinlikte operasyon yapabilecek güçte üretiliyor.

Petrol platformu inşa gemileri, açık denizdeki petrol platformlarını çok zor şartlarda inşa etmek amacıyla kullanılıyor ve DP3 notasyonunda çok ileri düzey dinamik konumlandırma sistemleri ile donatılıyor.

ekoyorum.com
2012-01-11

 

.