Piyasalar Bernanke’ye oynadı, altın sert indi, Cumhuriyet 696 lira oldu

Son zamanlardaki hızlı çıkışıyla dikkat çeken altın, 1900 dolarla çıktığı zirveden sert bir düşüşle indi. Altının onsu dün 1771 dolara kadar gerilerken, günlük değer kaybı 5,2 oldu. Bu sert inişin yansıdığı Kapalıçarşı piyasasında da Cumhuriyet altını bir günde 35 lira birden gerileyerek, 696 lira oldu. Böylece çeyrek altın da 174 liraya geriledi.

Geçtiğimiz cuma günü 1878 dolara kadar çıkan altın, haftanın ilk gününde de yükselmeye devam ederek, Amerikan borsalarının kapanışına doğru 1.912 dolarla önemli bir eşiği test etmişti. Ancak bu rekor seviyenin ardından gün kapanışını 1.869 seviyesinden yapan dolar, dün de gerilemeye devam etti. Güne 1845 dolar seviyelerinden başlayan altın, gün içinde 1771 dolara kadar geriledi. Bu seviye, cuma günü kapanışına göre 5,6, rekor seviye olan 1900 dolara göre de yüzde 6,7’lik bir düşüş anlamına geldi. Altındaki bir günlük değer kaybı da yüzde 5,2 oldu.

Borsalar FED’le yükseldi

Altın fiyatlarındaki bu sert düşüşte cuma gününe ilişkin beklentiler etkili oldu. Bütün piyasalar dün ABD Merkez Bankası‘nın (FED) toplantısına kilitlenirken, Başkan Ben Bernanke’nin konuşmasına ilişkin beklentiler piyasaları yönlendirdi. FED’den iyimser beklentilerle Avrupa borsaları yüzde 2 civarında artarken, Amerika endekslerinde de yükseliş dün de devam etti. Yurdışına paralel İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da yüzde 1,23 yükselişle 53.055 puandan kapandı.

Moody’s Japonya’nın notunu düşürdü

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, uzun yıllardır ekonomik durgunlukla mücadele eden ve geçen mart ayında deprem-tsunami ve nüütleer felaketle sarsılan Japonya’nın ‘Aa2’ olan uzun vadeli kredi notunu bir basamak düşürerek ‘Aa3’e çekti, not görünümünü ise ‘durağan’ olarak belirledi. Moody’s’den yapılan açıklamada, not düşürmede, Japonya’nın düşük büyüme beklentisi, yüksek bütçe açığı ve borçları ile Japonya hükümetinin 2009’daki küresel ekonomik resesyondan bu yana borçlarını artırmasının etkili olduğu belirtildi.

Fransa, 12 milyar Euro’luk paketle ‘açık’ kapatacak

AVRUPA Birliği’nin borçlu üyelerinin devlet tahvillerine en çok sahip ülke olması ve ABD’den sonra notu düşürüleceği konuşulan Fransa bütçe açığını azaltmak için 12 milyar Euro’luk tasarruf paketi açıkladı. Fransa Başbakanı Francois Fillon tarafından açıklanan paket kapsamında vergi istisnaları ve teşviklerin azaltılarak 2012 bütçesinde 12 milyar Euro’luk ek gelir sağlanması hedefleniyor.

 Hürriyet
2011-08-25
.