Rekabet Kurumu'ndan 5 şirkete soruşturma

Rekabet Kurumu-2015-1

Rekabet Kurumu, bilgisayar ve konsol oyunlarının dağıtım ve satışı alanında faaliyet gösteren 5 teşebbüs hakkında soruşturma açtı.

Rekabet Kurumu, bilgisayar ve konsol oyunlarının dağıtım ve satışı alanında faaliyet gösteren 5 teşebbüs hakkında soruşturma açtı.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, ana oyun dağıtıcıları ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddası ile yapılan başvuruya ilişkin yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Kurum’dan yapılan açıklamada devamla şöyle denildi:

“Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.02.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak,

– Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,

– Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,

– Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,

– Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ve

– Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 15-08/108-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, bahse konu teşebbüslerin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.”

EKOYORUM.COM 2015-03-13