Rusya, Özbekistan’ın 865 milyon dolarlık borcunu sildi

Kerimov-Putin-2014-12-10-Taskent

Ukrayna krizi ve petrol fiyatlarındaki düşüş sebebiyle zor günler geçiren Rusya, Özbekistan’ın 865 milyon dolarlık borcunu sildi.

Rusya ile Özbekistan arasındaki karşılıklı mali yükümlülüklerin yeniden yapılandırılmasını ve Taşkent’in Moskova’ya olan 865 milyon dolarlık borcunun silinmesini öngören anlaşma, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Özbekistan’a yaptığı ziyaret kapsamında Taşkent’te imzalandı. Anlaşmaya, Özbekistan Maliye Bakanı Rüstem Azimov ile Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov imza attı.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Özbekistan’ın Rusya’ya toplam 890 milyon dolar dolayında borcu olduğunu ve varılan anlaşmaya göre Özbekistan’ın bu borcun 25 milyon dolarını ödeyeceğini, geriye kalan 865 dolarlık kısmın ise silineceğini açıkladı.

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, görüşmelerin ardından 2015-2019 yıllarını kapsayan ekonomik işbirliği anlaşmasını imzaladı.

Kerimov, son 15 yıllık dönemde Rusya’nın Özbekistan’a yaptığı yatırımların 18 milyar doları aştığını, Lukoil, Gazprom, VimpelCom, MTS ve diğer Rus şirketlerinin Özbekistan’da başarıyla faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Putin de, Rusya’nın son beş yılda Özbekistan ekonomisine 6 milyar doları aşkın yatırım yaptığını belirtti, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 4 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Putin, bugün Rusya üniversitelerinde 12 bin Özbek öğrencinin eğitim gördüğüne de dikkati çekti.

Rusya, daha önce de Küba’nın 29 milyon dolarlık borcunu silmişti.

Kaynak: Kremlin, Rusya’nın Sesi Radyosu, AzerTac.

EKOYORUM.COM 2014-12-11