Rusya’da nükleer eğitimi için başvurular başladı

Akkuyu Nükleer-2011 Eylül

Rusya’ya nükleer mühendislik eğitimi için gönderilecek 80 öğrencinin seçimine ilişkin başvuru süreci başladı.

Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamaya göre, bu yıl Türkiye’den 80 öğrenci iş garantili ve burslu nükleer eğitimi için Rusya’ya gönderilecek. Nükleer eğitimi almak isteyen öğrencilerin, 27 Mart 2015 tarihine kadar başvuruda bulunması gerekiyor.

Öğrencilerin seçimi, yazılı ve sözlü sınav yapılarak gerçekleştirilecek. Sınavda başarılı olup eğitim programına katılmaya hak kazananlar, Rusya Federasyonu’nda nükleer mühendislik alanında ücretsiz eğitim alacak.

Nükleer eğitimi almak isteyen öğrenciler, başvurularını Akkuyu Nükleer AŞ’nin web sitesi üzerinden yapabilecek.

Türkiye’deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nin, fizik ve/veya matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerinin hali hazırda “Hazırlık, 1., 2., 3. ve 4. sınıfı”nda okuyan Türk vatandaşı öğrenciler arasından seçilecek 80 öğrenci, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde ve St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi’nde eğitim görecek. Eğitimler, 2015 sonbahar döneminde başlayacak. Eğitim programını başarıyla bitiren, uygulama eğitimini ve stajını da tamamlayan öğrenciler, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde işe başlayacak.

Türkiye ile Rusya arasında 2010 yılında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde, Türk öğrenciler için Rusya’daki üniversitelerde mesleki uzmanlık eğitimi alma imkanı tanınmıştı.

2011 yılında başlayan Eğitim Programı çerçevesinde, halen Rusya’da nükleer enerji alanında 250’nin üzerinde Türk öğrenci eğitim alıyor.

Yılda bir defa, Ankara-Moskova-Ankara gidiş-dönüş uçak bileti verilen öğrenciler, 2-3 kişilik odaların bulunduğu öğrenci yurdunda kalıyor. Eğitim süresince öğrencilere aylık 500 ABD doları tutarında burs ödeniyor. Öğrenciler ayrıca, sağlık sigortası hizmetinden de faydalanıyor.

EKOYORUM.COM 2015-02-11