Sanayi üretimi beklentileri aştı

Sanayi üretimi, Haziran ayında piyasa beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak bir önceki aya göre yüzde 1,4 artarken, takvim etkisinden arındırılmış olarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 büyüme kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 1,4 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 1,7, imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 1,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin yüzde 0,6 arttığı görülüyor.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göreyse yüzde 4,2 arttı. Alt sektörlerden madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,1 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,4 arttı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 0,5 daraldı.

sanayi-2013-06

 

 

 

 

 

ekoyorum.com
2013-08-12