Sanayi üretimi Ekim'de yüzde 1,8 geriledi

sanayi üretimi-2014-10Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Ekim ayında, bir önceki aya göre yüzde 1,8 geriledi. Türkiye İstatistik Kuruma’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,2 düşüş kaydetti.

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 5,5 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde ise, 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüşün yüzde 19,2 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında yaşandığı görülüyor. Bu azalışı, yüzde 9,5 ile bilgisayarlar, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 5,3 ile ana metal sanayi takip ediyor.

İmalat sanayi alt sektörleri içinde, bir önceki aya göre en yüksek artış da yüzde 10,7 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 8,4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 4,0 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı izledi.

Öte yandan, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de, bir önceki yılın Ekim ayına göre yüzde 2,4 arttı. Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,0 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,9 artış gösterdi.

EKOYORUM.COM 2014-12-08