Sanayi üretimi Şubat’ta geriledi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde ise; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,5 artarken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2 azaldığı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise aynı kaldığı görüldü.

Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 arttı

Bununla birlikte, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 4,9 oranında arttı. Sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11,0, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5,2 arttı.

sanayi-02

Aylık en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında

Türkiye İstatistik Kurumu’nun bu gün açıkladığı verilere göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış ise, dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 3,3 arttı.

İmalat sanayiinde durum

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş yüzde 15,3 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 2,6 ile kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, yüzde 2,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış ise, yüzde 10,1 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bunu, yüzde 9,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 6,5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

ekoyorum.com 2014-04-08