Sanayi üretimi yerinde saydı

Sanayi üretimi, 2013 yılı Aralık ayında, bir önceki aya göre yerinde saydı.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçtiğimiz  aralık ayında, bir önceki aya göre değişmedi. Alt sektörlerden madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,9 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,6 azaldı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,8 arttı.

Bunun yanında, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre
yüzde 7,1 yükseliş kaydetti. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6,5 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış enerjide görüldü. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, enerji üretimi, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,7 arttı.

Ana sanayi gruplarından imalat sanayiinin alt sektörleri incelendiğinde ise, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en fazla artışın yüzde 29,5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleştiği görüldü. Bu artışı, yüzde 18,4 ile tütün ürünleri imalatı, yüzde 9,3 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek azalış, yüzde 11,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bunu yüzde 10,2 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı, yüzde 6,3 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makine ve teçhizat hariç) takip etti.

ekoyorum.com 2014-02-10

sanayi-2013-12