Sanayi üretimi yüzde 2,9 arttı

Sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 2,9, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 artış kaydetti.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 2,9 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde1,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,6 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise, bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 4,7 arttı. Sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 8,9 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,8 arttı.

EN YÜKSEK ARTIŞ ARA MALI İMALATINDA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış (bir önceki aya göre) ana sanayi grupları arasında en yüksek artış, yüzde 4,5 ile ara malı imalatında gerçekleşti.

Bir önceki aya kıyasla yüzde 3,6 artış kaydeden imalat sanayiinin alt kalemleri içindeki en yüksek artış, temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında görüldü. Oran yüzde 18,9. Bu artışı, yüzde 15,2 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 10,2 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Oran yüzde 2,3. Bu düşüşü, yüzde 0,8 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı, yüzde 0,2 ile ana metal sanayi takip etti.

 

ekoyorum.com
2014-01-08