Sanayide çarklar yavaş dönüyor

Mart ayı sanayi üretimi verileri, sanayi üretimindeki toparlanmanın sıkıntılı olduğunu gösteriyor. Söz konusu ayda, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,9 düşüş kaydetti. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,9 düşüş kaydetti. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,0 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,9 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,6 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,5 arttı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,0 azaldı.

sanayi üretimi-2013-03

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2013 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6,2 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 16,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 8,8 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, yüzde 8,6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

ekoyorum.com
2013-05-08