Semerkand’dan sonra Buhara’ya da hızlı tren

hızlı tren-özbekistan afrosiyab hızlı treni

Başkent Taşkent’i Semerkand’a hızlı trenle bağlayan Özbekistan, şimdi de Semerkand-Buhara arasındaki kısmı da tamamlayarak Buhara’yı başkent’e bağlıyor.

2011 sonunda Orta Asya’nın ilk yüksek hızlıtrenini faaliyete sokan Özbekistan, 2015’te demiryolarına 1 milyar dolar yatırım yapacak. Yapılacak yatırımların en önemli kısmını, Semerkand-Buhara arasının elektrikli hale getirilerek Taşkent-Buhara arası hızlı tren seferlerinin başlatılması oluşturuyor. Bir diğer önemli yatırım da, Semerkand-Karşi kentleri arasındaki hattın elektrikli hale getirilmesi.

Özbekistan Devlet Demir YollarıŞirketi Genel Müdürü (Uzbekistan Temir Yollaru) Sherzod Ismatullaev, elektrifikasyon çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Taşkent-Semerkand arası yolculuk süresinin 7-8 saatten 3,5 saate ineceğini açıkladı.

Taşkent-Buhara hızlı tren projesinin Taşkent-Semerkand ayağını hayata geçirdiklerini belirten Genel Müdür Ismatullaev, Semerkand-Buhara arasındaki çalışmaların hızla devam ettiğini, 400’den fazla çalışanı işe aldıklarını açıkladı.

Tren seçimi tamam

Hatta kullanılacak hızlı trenlerin seçim işleminin tamamlandığını, 2015 sonu yada 2016 başında satın alınacağını belirten Ismatullaev, projenin Taşkent, Semerkand, Navoy ve Buhara’yı ziyaret eden turistler için de büyük önem arz ettiğini söyledi.

Tamamlanması içi 400 milyon dolar ayrılan hattın bu yılın sonunda veya 2016 başlarında açılması bekleniyor.

Diğer taraftan, Samarkand-Karşi hattını da bu yıl içinde elektrikli hale getirmeyi planlayan şirket, 2015 yılında 240 km’lik demiryolunu modernleştirmeyi, 650 kargo ve 20 yolcu vagonu imal etmeyi planlıyor. 55 eski lokomotif de elden geçirilecek.

Yatırımlar için bu yıl toplam 1 milyar dolar ayıran Özbek Demiryolları, 2013 yılında 480, 2014 yılında ise 699,9 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

İlk hızlı tren Afrosiyab 250 km hız yapıyor

Özbekistan’da, ilk hızlı tren seferleri 2011 sonunda Taşkent-Semerkand arasında başlamıştı. Hatta şu an İspanyol Patentes Talgo tarafından üretilen ve Afrosiyab adı verilen tren çalışıyor. Rusya-Kazakistan yolunu izleyerek Özbekistan’a getirilen bu tren, 344 km’lik Taşkent-Semerkant arasında saatte 250 km hıza çıkabiliyor. Seyahat süresi 2,5 saat. ‘VIP, first class and economy’adları altında üç sınıf bulunan trende toplam yolcu kapasitesi 257 kişi.

Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden Kazakistan da, ilk hızlı tren uygulamasını 2012 sonunda Aktöbe-Astana şehirleri arasında başlatmıştı.

EKOYORUM.COM 2015-02-01