'Sıfırcı hoca'ya ABD soruşturması

5 Ağustos tarihinde dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin “AAA” olan uzun vadeli kredi notunu, tarihinde ilk kez düşürerek “AA+”ya çeken Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), soruşturma kıskacında.

Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD’de Sermaye Piyasası Düzenleme Kurulu (SEC), ABD’nin kredi notunu düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P) ile ilgili soruşturma başlattı. SEC, S&P’ye, dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin “AAA” olan uzun vadeli kredi notunu ”AA+”ya indirirken uyguladığı hesaplama yöntemini sordu.

Önceden bilgi sızdırılması olasılığını da değerlendirecek olan SEC, S&P’den, ABD’nin notunun indirileceğini önceden bilen kişilerin listesini de istedi.

ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü S&P’nin kararının ardından yaptığı açıklamada, kuruluşun ABD’nin kredi notunu “AA+”ya çekme kararını “hatalı” olarak değerlendirerek, S&P’nin ABD’nin kamu harcamalarındaki kesintiye yönelik 2 trilyon dolarlık yanlış hesaplama yaptığını ve hatalı bir karar verdiğini belirtmişti.

ABD’de, Kredi Derecelendirme Kuruluşları Reform Kanunu’na göre, bir kredi derecelendirme kuruluşunun, resmi açıklama yapmadan önce bilgi sızdırması halinde, lisansını kaybedebilme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

ekoyorum.com
2011-08-15