S&P, görünümümüzü bozdu!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirdi.

Standard-and-PoorsUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, (S&P) Türkiye’nin not görünümünü durağandan negatife düşürdüğünü açıkladı. Kuruluş, Türkiye’nin “BB+” olan kredi notunu ise korudu. Türkiye’nin net dış finansman ihtiyacını kapsayan rezervlerin azalmasının kredi zayıflığına sebep olduğunu belirten kuruluş, sert ekonomik iniş riskinin arttığı uyarısında bulundu.

S&P’nin web sayfasında dün yayınlanan açıklamada, Türkiye’deki siyasi havanın daha az tahmin edilebilir hale döndüğü, bunun da Türkiye’nin kırılganlığı ve uzun dönem büyüme potansiyeli üzerine baskı oluşturduğu belirtilen S&P açıklamasında, görünümün negatife çevrilmesinde iki önemli riskin etkili olduğu kaydedildi.

Açıklamada, o iki önemli risk için şöyle denildi:

 “İlk olarak, Türkiye’nin mali ve parasal politikaları, dış koşulların sıkılaşmasıyla ülkenin sert iniş potansiyelini gözler önüne serdiğine inanıyoruz. Zayıf büyüme daha kötü mali performansa yol açabilir. Aynı zamanda Türkiye’nin mali sektördeki aktif kalitesi üzerinde baskı oluşturabilir. İkinci olarak, Türkiye’de kurumsal denetim ve denge ile yönetim standartları beklenmeyen bir erozyona uğramış görünüyor. Örneğin, TCMB’nin bağımsızlığı ve şeffaflığı konusundaki herhangi bir kısıtlamanın ekonomi için bir risk teşkil ettiğine inanıyoruz” denildi.

ekoyorum.com 2014-02-08