Suriye ve İran neden yeniden Türkiye’nin düşmanı oluyor?

Amerikan televizyonu CNN, son dönemde artan terör saldırılarını ve Suriye, İran bağlantılarını ele aldı. Televizyonun internet sitesinde yer alan yorum şöyle:

Önümüzdeki günlerde haberleri Kürdistan İşçi Partisi (PKK) meşgul edecek. Türkiye’ye düzenlediği acımasız saldırılarıyla bilinen PKK örgütü, Beşar Esad’ın ülkesindeki göstericilere şiddet uyguladığı bir dönemde giderek Türkiye, İran ve Suriye’nin üçlü güç oyununun bir parçası hâline geliyor.

1990’larda komşusu laik Türkiye’den hoşlanmayan otoriter İran rejimi, Suriye’den PKK’ya yataklık etmesini istedi. İran böylelikle, Türkiye’nin İran’ın siyasi alternatifi konumuna zarar vermek için Ankara’ya saldırabilecekti.

Sonraları Türkiye, İran ve Suriye, Adalet ve Kalkınma Partisinin (AKP) yükselişiyle dost oldular. PKK meselesi görünürde kapanmış gibiydi.

Ankara’nın Esad rejimini PKK’ya yataklık etmeye son vermesi için zorlamasıyla Türkiye ile Suriye arasında bir diyalog başladı. Türkiye 1998’de Suriye sınırına asker yığdı. Türkiye bir kez bile ateş açmasa da Türkiye’nin güç kullanabileceği tehlikesi Esad’ın tavrını değiştirmesine neden oldu.

Türkiye, İran ile 2003’teki Irak savaşının başlamasıyla dost oldu. ABD’nin İran’ın doğusundaki Afganistan ile batısındaki Irak’ta asker bulundurmasıyla alarma geçen Tahran, ABD’nin kendisini dışlama girişimlerine karşılık, komşusu Türkiye’yi geri kazanmak istedi. İran PKK’ya desteğini Amerikan askerlerinin Irak’a girmesi üzerine bıçakla keser gibi birden bitirdi.

Tahran sekiz yıl sonra stratejik konumunu yeniden değerlendiriyor. Amerikan askerlerinin Irak’tan ayrılması ve İran’ın burada nüfuzunu artırmasıyla Tahran, artık Türkiye’ye karşı tutumunu değiştirebileceğini düşünüyor.

Bu arada Türkiye, Suriye rejiminin uyguladığı acımasız baskı politikasının en önemli muhalifi hâline geldi. Ölümlere son vermemesi hâlinde Esad’a karşı harekete geçme tehdidinde bulundu. Şam bunun üzerine Türkiye için işleri zorlaştırma kararı aldı. Amerikalı ve Türk yetkililer, Suriye rejiminin bir kez daha topraklarında PKK faaliyetlerine izin verdiğini öne sürüyorlar.

PKK’nın Suriye topraklarından Türkiye’ye saldırıda bulunmasına izin vermesi hâlinde Türkiye’nin saldırısının kaçınılmaz olacağını bilen Şam, destek için yüzünü Tahran’a döndü.

Türkiye’nin kendisini Irak’tan uzaklaştırmaya çalışmasına öfkelenen Tahran ise hemen yardıma koştu. İran, Türkiye’nin Esad aleyhindeki politikasına son vermesi için çabalıyor. Karşı çıkmaması hâlinde bu politika Suriye’deki Esad rejiminin sonu olacak ve bu durum İran’a Doğu Akdeniz’deki değerli konumunu kaybettirecek. İran’ın Türkiye’ye karşı eski politikası yeniden dirildi. Bu politika, Türkiye’ye baskı yapmak için PKK’yı bir başka ülke üzerinden Ankara’ya saldırtmak.

Bu doğrultuda PKK yaz başından beri Türkiye’ye Irak topraklarından saldırıyor. Saldırılarda 100 civarında kişi öldürülürken onlarcası da kayıp.

Orta Doğu “PKK çemberi”, işte bu şekilde oluşuyor. Esad ne kadar çok insan öldürürse Türkiye’nin Suriye politikası da o kadar sertleşecek. İran ile Suriye buna cevaben Türkiye’ye karşı Irak üzerinden PKK saldırılarını kullanacak ve saldırılar artacak.

Türkiye, İran ve Esad rejimi, Suriye’nin geleceği üzerine bir güç oyunu oynuyor. Ya Ankara kazanıp Esad düşecek ya da Tahran kazanıp PKK saldırılarından zarar gören Türkiye havlu atarak Suriye’yi kendi hâline bırakacak.

Alıntı:
www.cnn.com- 2011-10-29
Tercüme: BYEGM
.