SÜSBİR’in hedefi, 500 milyon dolar ihracat

Geçtiğimiz yıl 80 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR), 2023 yılında ihracatını 500 milyon dolara çıkartmayı hedefliyor.

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Altun, dekar başına verilen 110 TL desteğin 500 TL’ye çıkarılması ve uzun vadeli kredi kullandırılmasıyla, 2023 ihracat hedefinin yakalanacağını söyledi.

Tarımda 12 ay istihdam sağladıklarını anlatan Selahattin Altun, şunları söyledi:

“Tarımda, en yüksek istihdam, bizim sektörümüzdedir. Süs bitkileri üretiminde, birebir ilgilenme olduğu için daha fazla insan kaynağı ile çalışırız. Aynı zamanda 12 ay boyunca, istihdam sağlarız. Bu nedenle sürdürülebilir istihdama katkımız büyüktür. Sektörümüzün, ülkemizde ve dünyadaki önü açıktır. Bu noktada, daha fazla istihdam ve ihracat yapabilmemiz açısından, nitelikli kamu arazileri ve meraların, süs bitkileri üreticilerine açılması önemlidir”

Kartepe Ekonomi Zirvesi’nde Süs Bitkileri sektörü masaya yatırıldı

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD)’nin bu yıl 12.’ni düzenlediği Kartepe Ekonomi Zirvesi, 9- 10 Nisan 2016 tarihleri arasında yapıldı. Zirvenin ilk günü olan 9 Nisan tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ‘Dünyada ve Türkiye’de Ekonomik Görünüm’ başlıklı sunum gerçekleştirdi. Zirvenin ikinci günü olan 10 Nisan tarihinde Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, EGD üyeleriyle bir araya gelerek, Süs Bitkileri sektörünü değerlendirdi.

Konuşmasında Süs Bitkileri Sektörünün dünü, bugünü, geleceğini anlatan SÜSBİR Başkanı Selahattin Altun, 1990’lı yıllardan 2015 yılına kadar, sektörün 1’e, 10 kat büyüdüğünü açıkladı. Sektörün, her yıl yaklaşık %10 büyümeye gösterdiğini kaydeden Selahattin Altun, biraz daha fazla destekleme ve kredilendirme imkanı sağlandığında, bu büyümenin %20 civarında olacağını söyledi.

Süs bitkilerinin tanımını yapan Selahattin Altun, konuşmasına şöyle devam etti:

“Süs bitkisi, yerleşim bölgesinde iç ve dış dekorasyonu sağlayan bitki demektir. Yapraklı ağaçlar, çalı grubu, çiçekler, çimler gibi geniş bir yelpazeyi içerir. Bazı bitkiler, 5 ile 6 yıl bakıldıktan sonra, satışa hazır olur. Bu sektör, Yalova, Adapazarı gibi yerlerde yoğundur. Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz gibi bölgelerimizde yapılıyor. Ülke genelinde 6 bine yakın üretici vardır. Sektörün yarattığı katma değer aslında, çok yüksektir. Buna bir örnek vermek gerekirse, 50 dekarlık araziye buğday ekildiğinde, buradan elde edilecek katma değer 20 bin TL civarındadır. Aynı araziye, süs bitkisi ekildiğinde ise, buradan elde edilecek katma değer 2 milyon TL’dir. Rakamdan da görüldüğü üzere, süs bitkisinin, ekonomiye katma değeri çok yüksektir. Az öncede söylediğim gibi bir de, 12 ay boyunca istihdam sağlamaktayız”

Konuşmasında, SÜSBİR’in kamu niteliğinde meslek örgütü olduğuna da işaret eden Selahattin Altun, 452 üyelerinin bulunduğunu belirtti.

Süsbir-EGD-Kartepe-2
EGD üyeleri, SÜSBİR yöneticileriyle toplu halde.

Sektörde kayıt dışı yüksek

Süs bitkileri sektöründe kayıt dışının yüksek olduğuna dikkat çeken Selahattin Altun, şunları kaydetti:

“TÜİK verilerine göre yılda 1,5 milyar adet bitki üretimi belirtiliyor, aslında bu rakam tahminlerimize göre 5 milyar adet bitki üretimi olabilir. Sektördeki hasılatın 3 milyar TL olduğu belirtilse de, bu rakamın 8-10 milyar TL civarında olduğu söylenebilir. Süs bitkileri sektöründe, kayıt dışı yüksektir. Bu noktada, dekar başına verilen 110 TL destek, 500 TL’ye çıkarılırsa, %18 olan KDV düşürülürse, daha fazla üretici kayıt altına girecektir. Genç ve dinamik bir sektörüz. Sektörümüzün ülkemizdeki ve dünyadaki potansiyeli yüksektir. Sektörümüzde en büyük alıcı, kamu ve belediyelerdir. Çiçekler, ağaçlar bir lüks değil, bir ihtiyaçtır.”

EKOYORUM.COM 2016-04-16