Tariş’ten “Asırlık” zeytinyağı

asırlık-2015Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, kuruluşunun 100. yılında “Asırlık” markasıyla özel üretim zeytinyağını piyasaya sundu.

HÜSEYİN KARASU

Türkiye’nin en köklü üretici birliği Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, kuruluşunun 100. yılında “Asırlık” markasıyla özel üretim zeytinyağını piyasaya sundu. Kuzey Ege’nin 350 yıllık zeytin ağaçlarından toplanan meyveden üretilen Asırlık zeytinyağı, yalnızca bin adet üretildi. Birlik Başkanı Cahit Çetin, 100. yıl armağanı olarak piyasaya sundukları bu ürünün İzmir, İstanbul ve Ankara’da faaliyet gösteren kendi mağazaları ile www.ta-ze.com.tr adresli sanal mağazada satılacağını söyledi.

Anadolu’nun zeytin ağacının vatanı olduğunu belirten Canit Çetin, ölümsüz olan bu ağaçların dünyaya bu topraklardan yayıldığını ifade etti. Ege Bölgesi’nin bereketli topraklarındaki zeytin ağaçlarının, asırlardır insanlığa sağlık ve lezzet sunduğunu anlatan Çetin, ”Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği olarak sektörde yine bir ilke imza atarak, öncülük yaparak, tarihin tanığı 350 yıllık ağaçlardan elde ettiğimiz ürünleri ailemize kazandırdık. Padişahların doğumuna ve ölümüne tanık olmuş, Fransız ihtilalini yaşamış, dünya savaşlarına şahitlik etmiş, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşunu görmüş ve hala dimdik ayakta duran ve bizlere yaşam sunan bu ağaçların ürünlerini tüketiciyle buluşturuyoruz. Bu yağı tüketenler kendilerini ayrıcalıklı hissedecektir. 350 yıla tanıklık etmiş bu ağaçların, bizden sonra da var olacağını ve daha birçok olaya tanıklık edeceğini bilmek, bu yağı tüketenlerde farklı duygular yaratacaktır. Bu ürün geçmişle gelecek arasında bir köprü kuracaktır.” diye konuştu.

86 LİRAYA SATIŞA SUNULACAK

Asırlık markalı 700 mililitrelik özel ambalajlı ürünün fiyatı 86 lira olarak belirlendi. Çetin, bu sezon kuzey Ege’den ağaçların meyvelerini tüketiciye geçmişin öyküsüyle özel bir çalışmayla sunduklarını kaydetti. Önümüzdeki yıl Güney Ege’ye de yayılarak bu bölgedeki asırlık ağaçların yağını tüketiciyle buluşturacaklarını ifade etti. Bu yılki ürünü sınırlı sayıda olduğunu dile getiren Cahit Çetin. “Bu ağaçlardan çok var. Ağaç sahipleriyle anlaşırsak bu ağaçların yağlarını tüketiciyle buluşturacağız.” dedi.

ÜRETİCİ BU YIL PARA KAZANIYOR

Zeytinyağı üretici fiyatlarının 13-14 lira arasında olduğunu belirten Çetin, üreticinin uzun yıllar sonra ilk kez para kazanmaya başladığını dile getirdi. “Bende çiftçiyim, kendi yağımdan bu yıl para kazandım” diyen Cahit Çetin, şunları söyledi:

“Üretici ucuz versin, tüketici ucuz yesin düşüncesinden uzaklaşmazsak zeytinciliğin gelişmesine katkı sağlayamayız. Üretim esastır, üretim olmadan tüketici olmaz, Türkiye hedeflediği dünya ikinciliğine ulaşamaz. Zeytinyağının değer kazanması için bir başka ülkenin felaketini beklemek bizim düşünce anlayışımıza uygun değil. Üretici ve tüketici mutlaka korunmalı ancak üreticinin ürünü sanayicinin kazancına ve tüketicinin ucuz ürün yemesine feda edilecekse üretim olmaz. Tüketiciye giden yolu daha da kısaltmak gerekiyor. Üreticiden 13 liraya çıkıyor, markette 16 liradan satılınca dönüp bize soruyorlar. Devlet zaman zaman KDV’yi sıfıra indirerek tüketicilere daha ucuz ürünün gitmesi sağlanmalı. Üreticinin 3 kuruşluk karına kimse göz dikmesin. Piyasayı üretici sübvanse edemez.”

Üreticide fiyat daha da artar beklentisi nedeniyle ürünün yeteri miktarda piyasaya sunulmadığına dikkat çeken Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı, üreticinin ürününü piyasaya sunması için 3 liralık destekleme primi verilmesini önerdi. Çetin, “Piyasanın hareketlenmesi için üreticiye prim ver, ’20 gün 1 ay içinde yağının faturasını bana getirirsen 3 lira primini alırsın’ de. Bak millet yağını nasıl satıyor. İthalat zorundan kurtulursunuz. Spekülatif amaçlı zeytinyağı biriktiren varsa onlar da boyunun ölçüsünü alır. O zaman piyasadaki tıkanıklığın önünü açmış olursun.” dedi.

Çetin, zeytinyağında oluşan fiyatların önümüzdeki yıllarda da korunması gerektiğini ifade etti.

EKOYORUM.COM 2015-05-06