THY’nin Somali uçuşları CNN’de

Temmuz ayı sonunda Somali’deki Türk Büyükelçiliği’ne yapılan saldırı sonrasında, Türkiye’nin Somali’deki faaliyetleri ve bu ülkeye yaptığı yardımları yeniden gündeme geldi. Özellikle, bazı ülkelerin Türkiye’nin Somali’ye ilgisinden duyduğu rahatsızlık dile getirildi.

thy-01Türkiye’nin Somali’ye dönük olarak yaptığı en önemli girişimlerden biri de bilindiği gibi THY’nin bir yıl önce bu ülkeye doğrudan sefer başlatması olmuştu. ABD televizyonu CNN, THY’nin bu riskli ülkeye yaptığı seferlerini gündeme taşıdı. CNN, “Türk Hava Yolları gibi büyük şirketler için Somali’ye uçmak Afrika’nın genelinde iş yapabilmek gibi büyük stratejiler anlamına geliyor” dedi.

Televizyonun Daisy Carrington imzasını taşıyan 22 Ağustos 2013 tarihli “Somali uçuşlarında patlama yaşanıyor” başlıklı haberi şöyle:

Somali’de bir noktadan diğerine gitmek tehlikeli bir iş. Şehirler birbirine uzak, şehirleri bağlayan yollar eski ve saldırıya açık, kıyı şeridi ise korsanların kontrolünde.

Öyleyse neden bu kadar çok hava yolu şirketi Mogadişu’ya uçmak istiyor?

Somali’nin güvenlik sorunlarına rağmen havacılık endüstrisinde büyüme yaşanıyor. İç savaş sonrası 2010’a kadar kullanılamaz durumda olan (iç çatışmalar ve el Kaide’nin desteklediği terör örgütü el Şebab’ın ortalığa terör saçması nedeniyle) Mogadişu’nun Aden Abdulle Uluslararası Havalimanı giderek büyüyor.

Aden Abdulle’nin Müdürü Sean Mendis, “2010’dan önce havalimanı diyebileceğimiz bir şey yoktu, sadece pist vardı. Şimdi ise günde 35 uçuş gerçekleşiyor.” dedi.

Ülkede güvenlik hâlâ sorun teşkil ediyor ama gelişmeler de yok değil. El Şebab iki yıl önce uzaklaştırıldı, böylece yerel ticaret yeniden başladı ve Aden Abdulle’de güvenlik artırıldı.

Geçtiğimiz ay Air Uganda, Mogadişu’ya haftada üç kez uçuş başlatırken Türk Hava Yolları ise geçen sene Somali başkentine son 20 yıldır ticari uçuş başlatan ilk büyük hava yolu şirketi oldu.

Türk Hava Yolları gibi büyük şirketler için Somali’ye uçmak Afrika’nın genelinde iş yapabilmek gibi büyük stratejiler anlamına geliyor. Şirket 2012’de uçuş ağını kıta genelinde 15 menzile genişletti.

Türk Hava Yolları Basın Danışmanı Ali Genç, “Önümüzdeki 100 yılda Afrika dünyanın en önemli coğrafi bölgelerinden biri olacak. Bu nedenle Afrika’da uçacağımız her yer Avrupa’dan daha verimli sonuçlar yaratacaktır.” diye konuştu.

Kaynak: BYEGM, CNN
 
Ekoyorum.com
2013-08-26