TİM Başkanı Büyükekşi: Dış ticarette hedefimiz, TL kullanımını artırmak

Büyükekşi Mehmet

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye ihracatının bu yıl geçen yıldan daha düşük bir düzeyde gerçekleşmesini beklemediklerini kaydederek “Amacımız fiyatlardaki gerilemeyi, miktar artışı ile telafi edip 2016 ihracatını daha yukarılara taşımak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Şili, Peru ve Ekvator’a gerçekleştirilen resmi ziyarete katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, hem geziye hem de ihracata yönelik değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ihracatının 2016 yılında geçen yıldan daha düşük bir düzeyde gerçekleşmesini beklemediklerini kaydeden Büyükekşi, “İhracatçılarımız bu yıl daha fazla üretip daha fazla ihraç edecek. Yılsonunu nasıl kapatacağımız fiyat gelişmelerine ve sorunlu ülkeler ile ticaretimize bağlı olacak. TİM olarak beklentimiz, hammadde ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin bu yıl dengeleneceği şeklinde. Biz ise daha fazla üretip daha fazla ihracat yapacağız. Amacımız fiyatlardaki gerilemeyi, miktar artışı ile telafi edip 2016 ihracatını daha yukarılara taşımak. Bunun için Hükümetimizin de desteğine ihtiyacımız var. Şu anda kapsamlı bir paket üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Büyükekşi, “Önceki yıllarda ihracatımızın yüzde 1’inden de azını TL ile yaparken, 2015 yılında ihracatımızın yüzde 4,2’si TL ile gerçekleştirildi. Diğer taraftan 2015 yılında toplam ihracatımızın yüzde 47,2’si dolar, yüzde 44,6’sı avro, yüzde 4,2’si TL, yüzde 3,4’si sterlin ile gerçekleştirildi. Dış ticaretimizde TL’nin kullanımını daha üst seviyelere çıkarmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ekonomi Bakanımız yabancı muhataplarıyla görüşmelerinde her mecrada bu konuyu dile getiriyor. Ülkemiz için kritik öneme sahip bazı ülkelerle TCMB’nin de desteği ile TL kullanımının artmasını amaçlıyoruz” dedi.

TİM Başkanı Büyükekşi, geçen yıl gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin zayıf büyüme performansının küresel ihracat ve ithalattaki canlılığı da negatif etkilediğini, dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 12’sinin daraldığını, buna paralel Türkiye’nin ihracatının geçen yıl yüzde 8,7 azalarak 143,9 milyar dolar olduğunu hatırlattı. Bununla birlikte 239 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdiklerini, 60 ülkeye ihracatın arttığını vurgulayan Büyükekşi, 80 ilin ihracat yaparken, 18 ilin ihracatını artırdığını, 97 faslın 15’inde ise ihracatın arttığını söyledi.

EKOYORUM.COM 2016-02-04