Temel problem, artan cari açık bağımlılığı

kartepe-2014EGD Kartepe Ekonomi Zirvesi’nde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin temel problemi, artan cari açık bağımlılığıdır. Eskiden 1 birim büyüme için 1 birim cari açık yetiyordu, şimdi bir birim büyüme için 2 birim cari açık gerekiyor” dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nce (EGD) her yıl düzenlenen Kartepe Ekonomi Zirvesi’nin 10’ncusu, hafta sonunda Kocaeli Kartepe’de gerçekleştirildi. 200 ekonomi yazar ve muhabirinin biraraya geldiği zirvede, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, “Dünyada ve Türkiye’de Ekonomik Görünüm” başlıklı bir sunum yaptı, soruları cevaplandırdı.

Türkiye’nin kişi başına düşen milli gelir seviyesinin 10 bin dolarda beklemeyip yukarı hareketini sürdürmesi gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Kişi başına milli gelirde 4 bin dolardan 10 bin dolara geldik ama burada kaldık. Şimdi tekrar reform ateşini hep beraber yakmamız lazım. Onun için de birbirimizle uğraşacağımıza, kardeş kardeşle uğraşacağımıza ülkenin geleceğine bakmamız lazım.” dedi.

2013 yılında kaydedilen yüzde 4,0’lık büyümede ihracatın katkısının sıfır, özel yatırımların katkısının ise 0,1 olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “2013’te büyüme, tüketim ve kamu kesimi harcamalarından geldi” tespitinde bulundu.

CARİ AÇIK BAĞIMLILIĞI

TOBB Başkanı, cari açığın büyük bir sorun haline geldiğini de belirterek, “Türkiye’nin temel problemi, artan cari açık bağımlılığıdır. Eskiden 1 birim büyüme için 1 birim cari açık yetiyordu, şimdi bir birim büyüme için 2 birim cari açık gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin yoğun siyasi gündemi sebebiyle, dünyanın tartıştığı konuların es geçildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, dünya ekonomisine ilişkin olarak da, “Dünyanın finans haritası değişiyor. 2002’den başlayıp artarak devam eden likidite bolluğu, kazanmadan harcama, olmadan harcama dönemi yaşandı. Ama artık paranın eskisi kadar olmayacağı bir dönemi yaşayacağız. Para eskisi gibi bol değil, az ve kıymetli bir hale geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

YENİ KÜRESEL EĞİLİMLER

Hisarcıklıoğlu, yeni küresel eğilimleri de yedi başlık altında topladı:

1.Finans haritası değişiyor,

2.Ticaretin kuralları değişiyor,

3.Enerji haritası değişiyor,

4.Orta sınıfın büyümesi,

5.Ekonomide şehirlerin öne çıkması,

6.Ülkelerarası rekabette girişimcilik ana unsur,

7.İnternet ekonominin belkemiği haline geliyor .

The Green Park Otel Kartepe’de gerçekleşen zirvede, EGD Yönetim Kurulu ile Yüksek İstişare Kurulu toplantılarının yanısıra, yerel ekonomi basınının sorunlarının tartışıldığı toplantılar da gerçekleştirildi.

TOBB’un desteği ve Avea’nın katkılarıyla düzenlenen zirveye bu yıl, Peugeot, Ülker, Pepsico, Başarsoft, Memorial, Süvari ve Çiftgeyik Karaca şirketleri destek oldu.

ekoyorum.com 2014-04-15