TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Yüzde 5'e yakın bir büyüme bekliyorum

Kartepe-2016-01 

EGD Kartepe Ekonomi Zirvesi’nde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu yıl yüzde 4’ün üzerinde, yüzde 5’e yakın bir ortalama yakalayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Kartepe Ekonomi Zirvesi’nin bu yıl 12’ncisini gerçekleştirdi. Zirvede Türkiye ve dünya ekonomisini değerlendiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, risklere değil fırsatlara odaklanılması gerektiği belirterek, “Türkiye 2015’te yüzde 4, krizden sonraki 2008-2015 döneminde ortalama yüzde 3,4 büyüdü. Bu yıl yüzde 4’ün üzerinde, yüzde 5’e yakın bir ortalama yakalayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Hisarcıklıoğlu, “Dünyada ve Türkiye’de Ekonomik Görünüm” başlıklı sunumunda, 2016’nın kolay bir yıl olmayacağını, gelişen ülkelerdeki ekonomik sıkıntıların devam ettiğini, Suriye’de çatışmaların sürdüğünü hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, “Türkiye zor bir coğrafyada ve zor bir dönemden geçiyor. Böyle dönemlerde ülkenin meselelerini daha orta vadeli bir perspektiften bakmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Hadiselere zoom yapmak yerine genel trendlere bakmak daha faydalı. Tek tek ağaçlar yerine ormanın tümüne bakmalıyız. Bugünlerde tam da böyle bir dönemdeyiz. 2016 kolay bir yıl olmayacak. Ancak yarın neyi daha iyi yapabileceğimize, risklere değil fırsatlara odaklanmalıyız. Fırsatlara odaklanırsak başarırız” diye konuştu.

Dünya ekonomisindeki gidişi takip ederken sık sık iş makineleri satış rakamlarını incelediğini belirten TOBB Başkanı, iş makineleri üretiminde başı çeken şirketin Caterpillar olduğunu ve bu firmanın satışlarında son 3 yıldır gerileme kaydedildiğini söyledi.

Türkiye’nin 2015’te yüzde 4’lük büyüme yakaladığını, dünya ortalamasının yüzde 3,1, gelişen ülkeler ortalamasının yüzde 4 olduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, Bu yıl yüzde 4’ün üzerinde bir büyüme bekliyorum.Krizden sonra 2008-2015 döneminde büyümede yüzde 3,4 ortalama yakaladık. Bu yıl yüzde 4’ün üzerinde, yüzde 5’e yakın bir ortalama yakalayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Geçen yıl, 2014’e göre finans sektöründeyüzde 10, tarımda yüzde 7,6, turizmde yüzde 4,6, eğitimde yüzde 5,4’lük büyüme yakalandığı kaydeden Hisarcıklıoğlu,  sanayinin Türkiye ortalamasının altında yüzde 3,8 büyüdüğünü, bunun da olumsuz bir gelişme olduğunu vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, yüzde4’lük büyümenin 3,7’sinin iç tüketimden geldiğini, yatırımların katkısının yüzde 0,9, ihracatın katkısının yüzde -0,3 olduğunu, sağlıklı bir büyüme için bu üç kalemin dengede olması gerektiğini söyledi.

RİSKLER VE FIRSATLAR

2016 yılı için Türkiye ekonomisine bakıldığında ise risklerin de fırsatların da görüldüğünü belirteren Hisarcıklıoğlu, beş önemli riskin altını çizdi:

-Coğrafyamızdaki karışıklıklar,

-Terör olayları,

-Fed kaynaklı belirsizlik,

-Petrol ihraç eden ülkelerin alım gücünün zayıflaması ve

-Özel sektörün yüksek borçluluk oranı

Başkan Hisarcıklıoğlu, Türkiye ekonomisinin önündeki fırsatları da şöyle sıraladı:

-Hükümetin Eylem Planını önemsemesi ve odaklanması,

-Avrupa ekonomilerinin ve AB sürecinin canlanması,

-Petrol/Doğalgaz fiyatlarındaki gerilemeyle azalan enerji maliyeti,

-Kamu Bütçesindeki disiplinin sürmesi,

-Özel sektörün risk yönetimi konusundaki tecrübesi.

kartepe-2016-02

“Reel sektör olarak söylüyorum; odaklanmamız gereken riskler değil fırsatlar. Kötümser baktığınızda etrafınızdaki herkes negatif enerji alıyor ve herkes olumsuz bakıyor. Fırsatlara odaklanmıyoruz” diyen Hisarcıklıoğlu. sunum sonrasında EGD üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

EKOYORUM.COM 2016-04-12